У російських загарбників на території України зараз настільки величезні проблеми, що окрім наступу на Бахмут, їм більше нічого не залишається

Як нещовно повідомляв американський інститут дослідження війни (ISW) назвав безглуздими спроби наступальних дій окупантів біля Донецька та Бахмута. Втім журналіст, представник окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) у складі української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Сергій Гармаш не погоджується із таким твердженням

«Чесно кажучи, я не погоджуюсь з цими висновками. В діях загарбників є сенс. Вони хочуть захопити Бахмут, тому що Бахмут — це ключ до води. Ми знаємо, що в Донецькій області, на окупованих територіях зокрема, зараз жорстка водна криза. Бахмут є ключем до водогону в Часовому Ярі. Це, так би мовити, воєнний сенс в їх діях», — висловився Гармаш про висновки ISW.

Експерт також пояснив політичну складову активізації подій у Донецькій області:

«[Російський диктатор Володимир] Путін наголошував на тому, що починав свою так звану спецоперацію, на прохання лідерів так званих республік [ЛНР і ДНР]. Для нього вийти на кордони Донецької та Луганської областей — це можливість оголосити про виконання цілей „спецоперації“».

Водночас Гармаш сумнівається щодо того, наскільки воєнні цілі РФ корелюються з політичними, та додав, чому на це не зважатиме Путін:

«Все менше шансів [у росіян] утриматись на півдні України після втрати Харківщини. Я думаю [Путіну] нічого не залишається, окрім як зосередитись на захопленні Донецької та Луганської областей».

Додамо, що Гармаш висловлювався і про псевдореферендуми загарбників на тимчасово окупованих територіях

Він наголосив, що справа навіть не у визначенні дати Кремлем, а у фізичній здатності проводити “референдуми”. Зокрема, в Донецькому та Луганському регіонах Кремлю потрібно повністю контролювати ці території, а це ще не так. І якщо Кремль не може повністю контролювати їх в адміністративних кордонах Донецького та Луганського регіонів, то, відповідно, так звані “ДНР” та “ЛНР” не можуть проводити “референдуми”, оскільки вони у своїх “конституціях” визначили однакову територію в адміністративних кордонах цих областей. Росія переграла себе, взяла гачок.

Що стосується півдня України, то не існує “держави”, яка повинна звернутися до Росії, згідно з російським законодавством – зазначає експерт. Тому Кремль, в принципі, не може проголосити держави на території, які фактично окуповані. Але ця територія також дуже нестабільна сьогодні. Ми бачимо контратаки. Межа окупації постійно змінюється, тому поки передня лінія не буде стабілізована, на півдні України Росія також не зможе проводити референдуми.

Я читав у російській пресі, що Путін дуже хоче приєднати ці землі до Росії до 4 листопада. Але сьогодні очевидно, що ці дати нереальні. Звичайно, все залежатиме від ситуації на передовій – зазначив експерт.

Водночас Гармаш повідомляв, що життя в окупованому Донецьку стало ще гіршим, ніж було до війни

Люди намагаються виїхати не лише з нещодавно захоплених Росією українських територій, а й з тих, що окуповані з 2014 року. Оскільки після повномасштабного вторгнення в Україну, яке в РФ називають “спецоперацією”, життя там значно погіршилося.

Він зазначив, що в Донецьку нема кому працювати, про це повідомляють навіть місцеві пропагандистські ресурси. Зокрема, нещодавео з’явилася інформація, що із 600 осіб, задіяних у підготовці Донецька до зими, лише 71 — місцева, решта приїхала з РФ.

“Оце говорить про те, наскільки навіть у Донецьку населення підтримує те, що зараз відбувається”, – підкреслив Гармаш.

Мешканці Донецька, за його словами, страждають через катастрофічну ситуацію з водою та постійні обстріли.

“Життя в Донецьку стало ще гіршим, ніж було до “спецоперації”. Я вже не говорю до 2014 року, коли ми всі жили мирно, спокійно, ніхто ні з ким не воював. Ця “спецоперація” призвела до того, що в Донецьку на сьогодні один раз на 6 днів дають воду.І то не цілий день, а кілька годин. Ви уявляєте для мільйонного міста з багатоповерховими будинками, що означає раз на 6 днів отримувати воду?!Я вже не кажу про щоденні обстріли, міни, які тисячами вже валяються Донецьком і калічать людей. Життя погіршилося просто колосально, і люди дійсно виїжджають звідти”, – підсумував Гармаш.