Уряд Швеції обережно готується для потенційного передавання Україні винищувачів Gripen.

Втім, може минути близько року, перш ніж літаки опиняться в країні. Адже пілоти та інженери потребуватимуть навчання з незнайомими системами.

Про це йдеться у публікації Politico.

Автори матеріалу наголошують, що рішення Норвегії, Данії, Бельгії та Нідерландів передати винищувачі F-16 Києву — зробило надання Україні Gripen більш обговорюваним предметом допомоги з боку Швеції.

Літки Gripen можуть суттєво допомогти Києву контролювати свій повітряний простір. Їх вважають відносно дешевими й простими в обслуговуванні. Цей літак може працювати з коротших, вужчих злітно-посадкових смуг, включаючи імпровізовані злітно-посадкові смуги на прямих ділянках автомагістралей. Це зменшує ризик скупчення літаків на великій базі та їх знищення внаслідок однієї ворожої атаки. До того ж, літаки мають спеціальне обладнання для протидії російським винищувачам та радарним системам класу «земля-повітря».

Слід зауважити, що раніше уряд Швеції оголосив про виділення Україні 14-го пакета військової допомоги. Міністр оборони Швеції Пол Йонсон заявляв, що Збройним силам Швеції та Шведському управлінню оборонного озброєння доручено вивчити можливість передаваня або експорту в Україну винищувачів Gripen. Очікують, що оцінка буде готова до 6 листопада.

Варто додати, що Швеція передала Україні 10 танків Stridsvagn 122, які є модернізованим аналогом німецьких Leopard 2А5. Разом із ними додому повернуться українські військові, які пройшли навчання у Швеції. Про це йдеться у заяві Міноборони країни. Також вказується, що ці танки є спільним доопрацюванням Швеції та Німеччини німецького Leopard 2, його вироблено в кількості 3600 екземплярів.

Понад 30 років ці танки становили кістяк шведських механізованих бригад. Тепер українська армія має у своєму розпорядженні десять таких танків для боротьби за звільнення своєї країни, з танкістами, навченими шведською армією.

«Звичайно, ми сподіваємося, що вони досягнуть успіху (Сили оборони, що пройшли тренування на танках у Швеції – ред.), і що умови на місцях будуть максимально сприятливими, і що система буде використовуватися за призначенням, у поєднанні зі шведськими бойовими машинами, для досягнення оптимального ефекту», – додали у відомстві.

Проте, це ще не усі хороші новини. Щойно міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що США здійснюватимуть постачання далекобійних ракет ATACMS Україні на постійній основі.

Про це він сказав в ефірі телеканалу.

Кулеба ствердно відповів на питання, чи означає поставка першою партії ATACMS те, що США передаватимуть їх постійно і у більшій кількості.

За словами глави українського МЗС, це прямий результат домовленостей між президентами Володимиром Зеленським і Джо Байденом, які були досягнуті у Вашингтоні під час їхньої особистої зустрічі наприкінці вересня.

«Якщо прочитати між рядків виступ президента Зеленського після зустрічі з Байденом, з нього можна було б зрозуміти, що ухвалене дуже важливе рішення…Тому дякуємо Сполученим Штатам за виконання домовленостей і за зміцнення нашої вогневої міці», – зазначив Кулеба.

Він також сподівається, що у майбутньому Україна отримає ракети ATACMS, здатні вражати цілі на відстані 300 кілометрів.
За даними видання New York Times, наразі США передали Україні близько 20 далекобійних ракет ATACMS.

У вівторок Зеленський повідомив, що українські сили використали американські далекобійні ракети ATACMS, завдавши ударів по аеродромах російських окупантів у захоплених Бердянську та Луганську.

Згодом цю інформацію підтвердили у Білому домі. Там зазначили, що США «нещодавно» надали Україні тип ATACMS, здатний завдавати ударів на відстані до 165 кілометрів.