Старосамбірський район славиться своїми хвойними лісами, а ще лідирує на Львівщині за рівнем незаконної вирубки. Лише за офіційними даними, у 2013 році тут зафіксували 130 таких випадків, цьогоріч – виявлено вже 70 фактів. Місцеві активісти переконують, що дерева рубають під виглядом санітарних чисток, а у «зелених зонах» під сокиру «чорних» лісорубів потрапляють навіть древні дуби.
«Сокирою зарубується кора аж до деревини. Дерево пускає сік і його кваліфікують як хворе», – пояснив чоловік. За його словами, під санітарні чистки списують дерева, які ще кілька місяців тому були здоровими.
Як працює така схема, журналісти побачили на території державного лісгоспу біля селища Катина, неподалік польського кордону. За словами Миколи Кулика, тут здоровий ліс «переводять у «хворий», а ділова деревина стає дешевою технічною сировиною».
Прогулянкою лісом журналісти справді побачили чимало «хворих» дерев, позначених спеціальними білими мітками. Натомість дерева, які справді всихають, потрухлявіли чи завалені вітром, працівники лісгоспу не поспішають прибирати.
Також «Народний контроль» натрапив на місцину, де саме вантажили ліс. Чоловік, який керував процесом і представився лісничим Старосамбірського «Галсіллісу» Андрієм Венциком, не зміг продемонструвати жодних дозвільних документів чи бодай товаро-транспортної накладної на вивіз деревини. Окрім того, деревина виявилася без електронного маркування.
Незаконні вирубки тривають і поблизу міста Хирів – у «зеленій зоні», місці, де ростуть рослини, занесені до Червоної книги України. Тут є і дуби, яким понад 500 років. Та, як каже Микола Кулик, зрубати старого дуба для лісорубів також не проблема.
«Бензопилою робиться надріз у вигляді конуса, витягується деревина, з якої роблять клин. Його широким боком вбивають у пошкоджене місце, щоб дерево поступово прогиналося», – каже «самооборонець». Під час сильного вітру таке дерево справді завалиться і піде на сировину.
Більша частина зрубаного переправляється на експорт. У середньому колода дуба коштує близько ста євро, ялиця – біля 60 євро, колода бука – до ста доларів.
Натомість у Старосамбірському лісгоспі, схеми про які говорять активісти, називають «казками», мовляв ніхто і ніколи не буде спеціально пошкоджувати дерева, аби потім їх зрубати.
У свою чергу присутній на прямому ефірі «Народного контролю» заступник начальника управління лісового господарства Львівщини Анатолій Дейнека заявив, що готовий разом із журналістами та активістами поїхати до місць, де є підозри на незаконну вирубку.
«Якщо ці факти підтвердяться – буде відповідна реакція на такі дії працівників лісового господарства», – пообіцяв він.
«У цій студії ми чули багато обіцянок відреагувати. Здебільшого марних. Тож можете не сумніватися, зараз ми обовʼязково простежимо за тим, як керівництво лісового господарства Львівщини виконає обіцяне в нашому ефірі. Зі свого боку для вивчення справи ми готові надати всі зібрані журналістами матеріали щодо вирубки лісів», – наголосив автор і ведучий «Народного контролю».