31 січня у Нью-Йорку на термінове засідання зібралися 15 членів Ради безпеки ООН. Зустріч проводиться за поданням США на запит України.

Ключове питання цього засідання полягає в тому, щоб Росія пояснила надзвичайне нарощування військової потужності біля кордонів України та інші загрози із дестабілізації.

Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй підтримала проведення засідання щодо ситуації в Україні. У понеділок, 31 січня, Рада Безпеки ООН призначила дату проведення окремого засідання щодо ситуації в Україні.

Засідання щодо України відбудеться 18 лютого. Відповідне рішення підтримали 10 членів Ради безпеки ООН з 15. Серед тих, що проголосували проти, – Росія та Китай.

Тепер детальніше про заяви, які висловлювали представники різних країн в ООН під час засідання Ради безпеки.

Постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що ситуація є нагальною і небезпечною, а ставки для України й для країн-членів ООН — є найвищими.

«Дії РФ б’ють по самому серцю статуту ООН це чітко і однозначно несе загрозу миру і безпеці. Після Другої Світової війни Радбез ООН була створена саме для того, щоб розв’язувати такі ситуації, які на сьогодні загрожують Україні.

Ситуація загрожує світовому порядку. Одна країна не може переписувати кордони іншої країни силою, або змушувати народ іншої країни перебувати під урядом, який вони не вибирали», — заявила дипломатка.

Вона також додала, що Росія перевела понад 5 тисяч військових в Білорусь, розмістила там і батареї ППО, і ракетні дивізіони:

«Ми бачимо, що Росія продовжує розширювати свою присутність до більше 30-ти тисяч біля білорусько-українського кордону», – прокоментувала Лінда Томас-Грінфілд.

Заступник представника Сполученого Королівства в ООН Джеймс Каріукі заявив, розгортання російських військ на кордоні з Україною — це “найбільше військове розгортання в Європі за десятиріччя”.

«У найкращому сценарії, масштаб російських військ просто дестабілізує ситуацію, але у гіршому випадку, це підготовка до вторгнення у суверенну країну», — зазначив Каріукі.

Постпред Франції в ООН Ніколя де Рів’єр наголосив, що ситуація на території України викликає серйозне занепокоєння у Франції.

«Накопичення суттєвих військових сил на кордоні суверенної держави є потенційним конфліктом і вказує на негативні наміри Росії, оскільки ця країна вже порушувала територіальну цілісність України.

Франція підтверджує свою повну підтримку суверенітету України в рамках міжнародно визнаних кордонів, і закликає Росії провести деескалацію і взяти участь у міжнародному діалозі», — сказав дипломат.

Він також додав, що, якщо Росія не дотримуватиметься міжнародного права відповідь буде консолідованою і рішучою і матиме серйозні наслідки. Європейці будуть готові реагувати.

«Якщо буде обрано шлях діалогу, ЄС готовий розвивати свої стосунки з Росією відповідно до принципів, затверджених у 2016 році», – зазначив Каріукі.

При цьому Росія продовжує «гнути лінію» у звичній манері. Так, постійний представник Росії в ООН Василь Небендзя заявив, що його країна “не розуміє, чому нам потрібно це обговорення і чому ми тут зібралися”.

«Ми спостерігали дуже дивний розвиток поточної ситуації, переміщення російських військ на нашій власній території, вже відбувалося у різному масштабі й не спричиняло істерії. Американські і західні колеги вважають, що ми плануємо акт агресії.

Представник США сказала це так, ніби це вже відбулося. Військові акції Росії проти України, як вони стверджують, мають статися вже через тижні чи дні, водночас жодних серйозних доказів не представлено. Проте, вони роздмухали істерію настільки, що від цього українські сусіди уже відчувають економічний вплив», — заявив Небендзя.

Наголосимо, що Російська Федерація, яка має право вето в Радбезі, вдавалася до спроб зірвати ініціативу Сполучених Штатів Америки обговорити на засіданні Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй нарощення російських військ біля кордонів України.

Нагадаємо, що право вето в Раді Безпеки ООН дозволяє постійним членам РБ відкидати проєкт будь-яких змістовних резолюції ООН, незалежно від рівня підтримки, якою користується цей проєкт.