Новий надзвичайний стан дозволяє владі практично обмежити себе від демократичного антуражу. А також на користь Путіна забороняти передачу зброї в Україну.

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив про надзвичайний стан через війну в Україні, починаючи з опівночі в ніч на середу, 25 травня.

Перше – це надзвичайний стан (або якщо дослівно то надзвичайна ситуація), а не воєнний стан. На жаль, маніпуляція щодо запровадження саме військового стану в Угорщині є результатом безвідповідальної маніпуляції на рівні угорського уряду. На офіційній сторінці Віктора Орбана у Facebook, як і в його оголошенні надзвичайного стану використано формулювання “воєнний надзвичайний стан” (“háborús veszélyhelyzetet”). Це ж саме формулювання поширено на офіційних сторінках уряду, передає Главред.

Але примітно, що в законодавстві такого формулювання немає. Ось так звучить оновлена 53 стаття Конституції:  Уряд оголошує надзвичайний стан у випадку… і далі йде перерахування, “збройного конфлікту”, “війни”, “гуманітарної катастрофи в сусідній країні”.

Друге – хоч проголошений Орбаном надзвичайний стан через війну в сусідній країні почав діяти в ніч на середу, але і це, схоже, є новиною, в тому числі для багатьох угорців зараз. Бо понад 2 роки в Угорщині вже діє надзвичайний стан. Його було запроваджено в 2 спроби з певними змінами якраз у першій половині 2020 року через пандемію коронавірусу. Востаннє цей надзвичайний стан було подовжено у грудні 2021 року і він мав діяти до 31 травня цього 2022 року включно.

Важлива деталь: нинішній надзвичайний стан через ковід в Угорщині діє навіть в умовах, що фактично всі карантинні обмеження (носіння масок у приміщеннях, великі мітинги тощо) скасовані ще з початку березня. Зараз виходить, що один надзвичайний стан змінює інший.

Третє – запровадження нового надзвичайного стану через війну в Україні не є екстраординарною новиною для всіх, хто слідкує за діями команди Орбана. Чому? Тому що про саме такий надзвичайний стан і такі його підстави заговорили ще в другій половині квітня цього року, через 2 тижні після виборів (3 квітня). Тоді керівник адміністрації Віктора Орбана Гергей Гуйяш анонсував поправку до Конституції (№10), згідно з якою було запропоновано, що надзвичайний стан може бути введений через війну, військовий конфлікт чи гуманітарну катастрофу в сусідній країні. Досі таких підстав угорське законодавство не передбачало. Ну не міг же Віктор Орбан далі продовжувати надзвичайний стан на підставі коронавірусу…

Відтак, угорський парламент конституційною більшістю (136 голосів з 199), яку має правляча команда Фідес-КДНП, проголосував цю поправку до Конституції, і Віктор Орбан з чистою совістю та стурбованим обличчям запровадив ще один надзвичайний стан.

Окрім того, надзвичайний стан дозволяє владу практично обмежити себе від надокучливих інформаційних запитів журналістів та купи іншого демократичного антуражу. Але це, звісно, дрібниці. Ніхто давно уже в сучасній Угорщині на це не зважає, навіть опозиція. Хіба що нечисленні журналісти та громадянське суспільство.

Чому Орбан сформулював саме так? Варіантів може бути декілька. Наприклад, щоб додатково драматизувати ситуацію, а відтак підвищити вагу власних зусиль з порятунку країни і так далі. Чиста політика. Подібне – звична річ для правлячої команди Угорщини. До прикладу, досі угорські високопосадовці всюди розповідають, що Угорщина забороняє транспортування зброї для України своєю територією, хоча юридично угорський уряд заборонив (рішення від 7 березня) передавати зброю Україні безпосередньо через україно-угорський кордон, але немає заборони передавати Україні безпосередньо через цей кордон нелетальне обладнання, а також дозволено транспортування зброї для України територією Угорщини, до прикладу, для передачі згодом через Словаччину чи Румунію. Це роз’яснення не так давно поширювали близькі до уряду Угорщини медіа та політики.