Члени Республіканської партії з Комітету з асигнувань Палати представників США виступили за те, щоб скоротити на 2,5 мільярда доларів витрати Пентагону на виробництво ракет для України, повідомляє Politico з посиланням на проект звіту комітету.

Зазначається, що таким чином республіканці поставили під сумнів амбітну мету Пентагону щодо збільшення виробництва ракет, оскільки він прагне озброїти Україну, готуючись до потенційного конфлікту з Китаєм.

“Перенесення фінансування на інші рахунки впливовим комітетом з видатків є ударом по основній опорі оборонних планів президента Джо Байдена, викладених в його останній пропозиції щодо бюджету”, – йдеться в публікації.

Зазначається, що комітет відмовив у дозволі на багаторічні закупівлі стандартних ракет виробництва Raytheon Technologies і вдосконалених ракет класу “повітря-повітря” середньої дальності.

“Комітет особливо стурбований тим, що Міністерство оборони не може надати реалістичну оцінку витрат і продовжує ці багаторічні запити на закупівлі без чіткого розуміння питомої вартості кожної програми і виробничих потужностей”, – йдеться у звіті.

Вказується, що комітет дав добро на багаторічні закупівлі морських ударних ракет, керованих реактивних систем залпового вогню, вдосконаленого сегмента ракет Patriot Advanced Capability-3, протикорабельних ракет великої дальності і протикорабельних ракет класу “повітря-поверхня”.

А зекономлені 2,5 мільярда доларів республіканці пропонують направити на військову підготовку і технічне обслуговування, а також на розробки із впровадження нових військових технологій та озброєнь.

До слова, у новій “вільнюській реальності” Україна вже розглядатиметься як драйвер нової системи безпеки з потужними збройними силами Керівник Центру політичної розвідки, політтехнолог Олег Постернак поділився такою думкою:

“Незалежно від того, який буде конкретний результат, Вільнюський саміт НАТО стане стартом конкретної та реальної розмови про механізм та термін вступу України до Альянсу.

Так само, як Мадридський саміт став вирішальним у виробленні стратегії протидії Росії, так і липневий саміт у Вільнюсі сформує якісно нову модель східноєвропейської безпеки – без двозначності, дипломатичних викрутасів та непослідовності”.

Наразі, зазначає експерт, НАТО перебуває у стані колективної мобілізації – і ця ситуація на користь прагнень України до вступу та дозволяє сподіватися на “зелене світло”. Деякими аналітиками, продовжує Олег Постернак, розглядається варіант якнайшвидшого вступу України в НАТО – як спосіб припинення війни та неможливості її в майбутньому.

“Проте в Альянсі навряд чи є повна єдність щодо швидкого вступу України навіть після умовного припинення війни, – наголошує експерт. – Тому виникають такі проміжні варіанти як “гарантії безпеки”, ізраїльський, скандинавський варіанти гарантій тощо. На даний момент це кращий варіант, ніж Будапештські гарантії 1994 року. Або “бухарестська обіцянка” НАТО від 2008 року. У новій “вільнюській реальності” Україна вже розглядатиметься як драйвер нової системи безпеки з потужними збройними силами, які загартовані у боях із елементами війни четвертого покоління. Таку країну важливо мати в Альянсі, оскільки вона стає фактором безпеки континенту, стримування Росії від агресивних та реваншистських дій”.

Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль нагадує, що цього тижня були позитивні для нашої країни рішення у форматі “Рамштайн”.

На 13-му засіданні остаточно визначились щодо навчання українських пілотів на натовських винищувачах F-16. А це, наголошує Катерина Коваль – велике зрушення щодо співпраці України з Альянском.

“Щодо російських антинатовських, антиукраїнських заяв, у них немає нічого дивного. Пропагандистська машина поширює старі наративи у стилі “Україна хотіла напасти на Росію, якби Україна не прагнула в НАТО, не було б війни, РФ лише обороняється” тощо. До реальності це не має жодного стосунку. Ми пам’ятаємо, що Україна розпочала євроатлантичний шлях практично з початку оголошення своєї незалежності”, – зазначає експерт виданню Коментарі

Вона нагадує, що міністр оборони нашої країни – Резніков – заявив, що, можливо, на нас чекає новий формат співпраці з Альянсом. Більше розширений, глибокий.

“Пройшло засідання Комісії Україна – НАТО. Планується засідання у рамках Ради Україна-НАТО. Ми демонструємо успіхи на полі бою, на міжнародній арені, – наголосила Катерина Коваль. – Впевнена, що Альянс позитивно оцінить наші реформи, модернізацію, військові перемоги. І ухвалить рішення щодо розширення співпраці, а також вступу України в НАТО – у найближчому майбутньому”.