Демократичні країни повинні уникати втоми від війни і продовжувати підтримувати Україну з такою ж рішучістю, з якою борються українці.

Про це заявив президент Чехії Петр Павел на Саміті європейських цінностей у Празі в середу.

Павел нагадав про майбутній саміт НАТО у Вільнюсі в липні.

“Політичне послання Україні має стосуватися її майбутнього членства в НАТО і ЄС”, – сказав чеський президент, додавши, що альтернативою є залишити Україну у вакуумі, що призведе до проблем у майбутньому.

“Зараз ми бачимо втому від війни, втому від України. Ми повинні зробити все можливе, щоб цього не допустити”, – зазначив він.

На думку Павела, інтеграція України в ЄС і НАТО сприятиме стабільності у Східній Європі. Він також підкреслив, що єдність демократичних країн може допомогти в боротьбі з впливом Китаю.

“Якщо ми не хочемо, щоб Китай змінив світовий порядок без нас, ми повинні створити достатню противагу. Ми можемо досягти цього, лише об’єднавшись не тільки в рамках ЄС чи НАТО, але й з усіма демократичними країнами світу, з країнами, які поділяють ті ж самі цінності”, – додав Павел.

Також президент Чехії Петр Павел розповів про два сценарії надання гарантій безпеки Україні від західних союзників.

“Я чув про два типи або сценарії гарантій. Один – це гарантії, які були надані Фінляндії від початку процесу ратифікації її вступу. Інший підхід до гарантій безпеки застосований для Ізраїлю. Можливо, ми побачимо щось посередині”, – зазначив Павел.

За словами чеського президента, на саміті в НАТО у Вільнюсі він очікує “дуже сильних заяв щодо підтримки України”.

“Я бачу, як низка країн узгоджує довгостроковий план такої підтримки, який базуватиметься не на одноразових внесках, а на ретельно спланованій довгостроковій процедурі”, – заявив він.

Павел також додав, що очікує підвищення рівня нинішньої Комісії Україна-НАТО до рівня Ради, “що також підкреслить набагато кращий статус України на цьому форумі”.

“Але я б також дуже вітав чіткі формулювання про майбутнє членство України, коли війна закінчиться. Очевидно, що процес приєднання не може початися, поки країна перебуває у стані війни. Але я твердо вірю, що всі лідери зрозуміють, що участь України в НАТО і ЄС є, ймовірно, єдиною гарантією стабільності в цьому регіоні, зміцнення і НАТО, і ЄС, а також гарантією стримування Росії та її агресивної політики”, – підкреслив Павел.

Нагадаємо, у НАТО тривають консультації щодо того, яким буде формулювання Вільнюського саміту щодо майбутнього приєднання України до Альянсу, але генсек Столтенберг очікує, що лідери знайдуть “добре рішення”.

Про це Столтенберг заявив на пресконференції у середу напередодні зустрічі міністрів оборони Альянсу.

“Консультації тривають. Я впевнений, що ми знайдемо добре рішення на цьому саміті”, – сказав Столтенберг, давши зрозуміти, що наразі союзники не погодили позицію щодо механізму руху України до НАТО.

Він назвав важливим те, що у цьому контексті союзники дійшли згоди щодо низки ключових позицій.

“Союзники дійшли згоди щодо українського членства. Ми погодились, що двері НАТО відчинені… Ми також погодились, що Україна стане членом Альянсу”, – сказав генсек.

Він додав, що союзники погодились щодо того, що тільки від України і держав-членів залежить, чи стане вона членом НАТО.

“Зараз для нас пріоритетом є, щоб Україна зберегла себе як незалежна держава”, – додав Столтенберг, відзначивши, що для цього НАТО погодить багаторічну програму, яка допоможе Україні перейти від радянських стандартів до стандартів НАТО та стати повністю взаємосумісною з Альянсом.