Федеральний уряд Німеччини наполягає на тому, щоб скасувати блокування санкційних товарів до Калінінграда – це допоможе уникнути ескалації, на думку німецького уряду.
Про це повідомляє Spiegel.
Тоді як майже два тижні Єврокомісія та Литва обговорюють, чи підпадають під санкції ЄС і транзитні вантажі для Калінінграда, Німеччина заявляє: «це перевезення з росії до росії. Це дозволено».
У федеральному уряді побоюються, що конфлікт з росією може продовжити ескалацію через транзитну суперечку. Там вважають, що Москва може застосувати силу для створення сухопутного коридору.
Зазначається, що відповідно до четвертого пакета санкцій, на який посилаються литовці, обмеження не торкаються транзиту до Калінінграда. Однак домовленості з урядом Литви досі немає.
Литва обмежила транзит російського вантажу в Калінінград. Це російське місто межує з Литвою, Польщею та Балтійським морем.
Губернатор Калінінградської області Росії Антон Аліханов заявив, що з суботи Литва припинила пропускати до неї транзитні потяги з товарами, які потрапили під санкції Європейського Союзу.
Про це повідомляє “Європейська правда” з посиланням на TVNET.
З листа литовського перевізника LTG Cargo, який оприлюднив Аліханов у своєму Telegram-каналі, випливає, що компанія отримала роз’яснення Європейської комісії щодо санкцій.
Згідно з ним, навіть якщо підсанкційні товари та вантажі йдуть з однієї частини Росії до іншої, але через територію ЄС, їхнє перевезення все одно має бути заборонено.
“За нашими оцінками, ми не завершили поки що аналіз, це від 40 до 50% номенклатури вантажів, які перевозилися між Калінінградською областю та іншими регіонами Російської Федерації. Це зокрема будматеріали, цемент, метали, ціла низка інших важливих і для будівництва, і для виробництва, готова продукція, яка вивозилася з нашої території”, – заявив губернатор Калінінградської області.
Нагадаємо, відповідно до угоди між ЄС та Росією, програма калінінградського транзиту забезпечує спрощений транзит осіб з території Росії до Калінінградської області та назад через Литву. Вона діє з липня 2003 року. У середньому через Литву проходять 100 російських транзитних поїздів на місяць.
Канцлер Олаф Шольц неодноразово наголошував, що одна з його найважливіших цілей – не допустити перетворення НАТО на сторону війни. У Литві дислокуються німецькі солдати, які можуть бути втягнуті в можливий конфлікт.
У квітні прем’єрка Литви Інгріда Шимоніте заявила, що веде консультації щодо можливого призупинення спрощеного транзиту з РФ до Калінінградської області.
“Спрощений транзит — це не просто наше рішення, це тристороння угода: не лише у Литві, де у країни може бути дуже сильна або менш сильна думка, це зобов’язання Європейського Союзу. І все ж таки ми не можемо ігнорувати погляди ЄС як цивілізованої спільноти на те, як вирішувати це питання. Але я не можу сказати, що консультацій на цю тему немає”, – сказала Шимоніте.
На питання, чому не було зупинено транзит до Калінінграда, коли Росія сама не виконала своїх міжнародних зобов’язань, прем’єр-міністр сказала, що так чи інакше було багато закликів і пропозицій, проте якщо реалізувати всіх їх одночасно, “у нас більше не буде того, що ми можемо викласти на стіл, щоб підняти для Кремля ціну цієї війни”.
“Чутні заклики – робіть так, реагуйте інакше. Якби ми ще 25 лютого відреагували всім тим, що ми робимо зараз, невідомо, що б ми робили зараз, якби не залишилося жодних додаткових кроків, якби ми не мали того, що ми можемо викласти на стіл, щоб підняти для Кремля ціну цієї війни”, – сказала Шимоніте.
Відповідно до угоди між ЄС та Росією, програма калінінградського транзиту забезпечує спрощений транзит осіб з території Росії до Калінінградської області та назад через Литву. Вона діє з липня 2003 року. У середньому через Литву проходять 100 російських транзитних поїздів на місяць.