Український уряд пропонує визначити на законодавчому рівні поняття трудових відносин, а також ознаки наявності трудових відносин, після чого штрафувати роботодавців за експлуатацію праці в рамках механізму «тіньової» зайнятості населення.
Про це повідомляється в опублікованому прес-службою Міністерства соціальної політики проекті «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав працівників і протидії застосуванню незадекларованої праці».
Так, у проекті пропонується внести зміни до ст. 21-1 Кзпп, згідно з якими заходи передбачаються при відсутності трьох і більше таких ознак:
- особі періодично надається винагорода в грошовій або натуральній формі за роботу, виконувану в інтересах іншої особи;
- особа виконує особисто роботи за конкретною кваліфікацією, посадою або дорученням та під контролем особи, в інтересах якої виконуються роботи;
- винагорода за виконувану роботу є єдиним джерелом доходу особи або становить 75% її доходу за 6 місяців;
- організація умов праці, зокрема, надання коштів виробництва забезпечується особою, в інтересах якої виконуються роботи, або уповноваженою ним особою;
- особа виконує роботи, подібні виконуваної штатними працівниками роботодавця.
У Кзпп також буде офіційно внесено визначення «роботодавець – власник підприємства, установи, організації або уповноваженого органу або фізична особа, яка в межах трудових відносин використовують найману працю. Правки про це будуть внесені до ст. 21 Кзпп.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
Раніше в Державній службі України з питань праці повідомили, що за весь 2018 рік в Україні були оштрафовані 1738 роботодавців через використання найманої праці без офіційного оформлення трудових відносин. Гоструд попереджає, що продовжить штрафувати роботодавців після інспекційних перевірок і в 2019 році. Заходи будуть вживатися і в разі, якщо праця використовується без попередження ДФС і при «підміні трудових відносин цивільно-правовими».
Наприкінці 2018 року в ООН запропонували Україні посилити контроль над виведенням капіталів з тіні, в тому числі стимулюючи громадян влаштовуватися на офіційні роботи. Таким чином, уряду вдасться не тільки забезпечити стабільні підвищення соцвиплат (пенсій, допомог, пільг) та зарплат держслужбовцям, але й створити нові робочі місця для населення.