Китайські бойові літаки двічі вторгалися у повітряний простір Тайваню за минулий тиждень. За повідомленнями влади острова, винищувачі та бомбардувальники діють у координації з бойовими кораблями КНР, які перебувають у режимі бойової готовності у Тайванській протоці. Дії китайської армії збіглися з візитом віцепрезидента Тайваню до США. 

Як пише одне з українських ЗМІ, віцепрезидента Тайваню Вільяма Лая в КНР вважають одним із головних ворогів, він має багаторічний досвід у політиці і уряді та відкрито бореться за визнання Тайваню незалежною державою. Річ у тому, що і Пекін і Тайбей офіційно вважають себе Китаєм і претендують відразу на всю територію КНР і острова Тайвань. Дискусія про відмову від цих претензій на Тайвані триває давно, але політики з таким курсом ще не приходили до влади. Все може змінитися вже у січні, коли на острові відбудуться президентські та парламентські вибори. 

Вільям Лай — нинішній віцепрезидент та один із трьох кандидатів. Тому його візит до США можна назвати частиною передвиборчої кампанії. 

“У цей вирішальний момент я хочу знову пообіцяти в цей час і в цьому місці, що незалежно від того, наскільки велика загроза авторитаризму для Тайваню, ми абсолютно не будемо боятися і труситися, ми підтримуватимемо цінності демократії та свободи. Світ і безпека в Тайванській протоці — це не лише проблема Тайваню, а й міжнародне питання, яке стосується всіх країн світу. Коли Тайвань буде у безпеці, світ буде у безпеці. Коли у Тайванській протоці буде мир, у всьому світі буде мир”, — зазначив Вільям Лай, віцепрезидент Тайваню. 

Пекін завжди гостро реагує на будь-які контакти між чиновниками Тайваню та США, але через позицію Лая, цього разу сигнали особливо загрозливі. Разом з демонстративними рейдами китайського флоту та авіації навколо острова КНР також проводить спільні з Росією маневри у водах біля Японії та Аляски. За словами аналітиків, така військова дипломатія — спосіб залякати демократію регіону. 

“Захоплення Тайваню означає, що Китай отримає безпосередню нагоду домінувати в західній частині Тихого океану, а також контролювати морські шляхи, від яких залежать американські союзники, такі як Японія. І, ймовірно, зрештою зможе виштовхнути США з регіону”, — вважає колумніст, політичний оглядач Джонатан Саксті. 

У компартії Китаю відкрито заявляють про підготовку до силового захоплення острова. Раніше у різних промовах глави КНР Сі Цзіньпіна згадувалася необхідність зробити це до 2027 року — сторічної річниці початку Громадянської війни в Китаї. Однак тепер китайські спікери та міжнародні експерти говорять про те, що Пекін може почати діяти і раніше, можливо, навіть наступного року. Такі перегони пов’язані з тим, що морем КНР оточена стабільними демократіями-союзниками США: це Японія, Корея, Тайвань і Філіппіни. Вони бачать у Китаї загрозу та активно розвивають свої ВПК. А це значно знижує шанси Пекіна на успіх. 

“Тобто цей трикутник — США, Японія, Корея має функціонувати бездоганно. Це розуміють у Білому домі, тому ми 18 серпня отримаємо історичні переговори у резиденції Кемп Девід — зимової резиденції президентів США — за участю Джо Байдена, Фуміо Кішиди та президента Юн Сок Еля. І це чудово. Я думаю, що вони закінчаться серйозними результатами та вмінням того, як вони реагуватимуть на перші зрушення китайської загрози”, — каже Артур Харитонов, президент ГО “Ліберально-демократичної ліги України”. 

 

Через загрозу з боку Китаю, Японія відроджує свій ВПК і готується внести зміни до конституції, щоб усунути статтю 9 — про відмову від армії. А Південна Корея поглиблює співпрацю із США. У липні, вперше за 30 років, американські атомні підводні човни почали заходити на військові бази країни.