На Луганському напрямку спостерігається активізація російських сил, де було створено значне концентроване угрупування з більш ніж 100 тисяч окупантів і понад тисячу одиниць важкої техніки. Основний наступ виконують військові з підрозділів “Шторм-Z”, до яких приєднують бойовиків з групи “Ахмат”. Сергій Гайдай, колишній глава Луганської обласної адміністрації, розповів, що підрозділи “Шторм-Z” мають меншу підготовку порівняно з “вагнерівцями”, але водночас вони мають краще забезпечення.
“В основному у наступ йдуть “Шторм-Z” – зеки, які підписали контракт із міноборони Росії. Вони гірше підготовлені, ніж вагнерівці, але краще оснащені. Їх розбавляють бійцями “Ахмату”. Буквально по 2 – 3 бійці на підрозділ, щоб вони їх контролювали, не втікали нікуди, йшли у наступ”, – пояснив він.
Сергій Гайдай зазначив, що основний танк росіян на Луганському напрямку – Т-72. Також ЗСУ фіксують та знищують ворожі Т-90 “Прорив”. У росіян нема проблем із технікою та боєкомплектами.
Перед наступом вони проводять артилерійську підготовку по 4 – 6 годин. Це пекельна артилерійська завіса. Такого наші захисники не бачили навіть від початку повномасштабного вторгнення, – підкреслив колишній глава Луганської обласної адміністрації.
Сергій Гайдай також розповів, що окупанти викрали із лікарень тимчасово окупованої Луганщини медичне обладнання, яке туди закупили до 24 лютого 2022 року, і вивезли його до “медмістечка” в Луганськ. Усі лікарні на окупованій території переповнені пораненими росіянами, але фахову меддопомогу їм надати не можуть, адже обладнання усе в Луганську.
“Пораненим середньої важкості приписують, що це “легке поранення” і відправляють на фронт. Офіцерів лікують нормально”, – розказав Гайдай.
Ситуація на Луганщині, за словами ексголови Луганської ОВА, напружена та важка, але контрольована Силами оборони України. Росіяни 2 тижні тому намагалися провести “величезний наступ”, але його українські оборонці зупинили. Однак окупанти не полишають спроб намагатися просуватися вперед за допомогою авіації, важкої техніки та великої кількості обстрілів.
Кидають в наступ роти солдатів, але нині нічого не допомагає. Там стабілізували Сили оборони ситуацію та вже тримають під контролем, – наголосив Гайдай.
Окупанти, ймовірно, ставлять собі за мету і відтіснити українські війська, аби послабити позиції ЗСУ на Бахмутському напрямку. Там, де є успіхи. Щоби звідти українські резерви перекинули на Сватівсько – Куп’янський напрямок чи у напрямку Кремінна – Лиман. Окрім того, можливо, росіяни хочуть розколоти угруповання Збройних Сил України на дві частини. Однак, це маловірогідно.
Додамо, військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан розповів, що загарбники на Куп’янському напрямку створили кулак для прориву. Генштаб ЗСУ прийняв рішення не перекидати туди основні війська, адже завдання росіян – витягнути наші резерви на Східний напрямок.
“В атаку на Куп’янську напрямку окупанти давно хочуть піти, приблизно пів року. Однак вони ні до чого не привели. Наші оборонні рубежі там серйозні. Наявної кількості сил та засобів наразі достатньо для утримання військ окупантів у режимі оборони”, – мовив Світан.
Активна оборона ЗСУ передбачає просування росіян за деякими напрямками, потім знищення і повернення назад. Завдання на цій ділянці фронту полягає у завданні максимальної поразки наступаючим російським підрозділам.
Більш ніж пів року українські бійці проводили оборонні дії, пристрілювались по танконебезпечних напрямках. Тактично-оперативні дії, які проводить українська армія на Куп’янському напрямку, утримують російський наступ.