В Україні представлений законопроект, який дозволить остаточно ліквідувати інститут прописки. Замість неї запропонують нову онлайн систему декларативної реєстрації. Про всі "за" і "проти" життя без прописки "Обозреватель" з'ясовував у народних депутатів і експертів.
Прописки давно немає, але вона жива, передає Корупція.Інфо.
Прописка традиційно вважається рудиментом радянської епохи. І її скасування була одним з основних вимог Європейського Союзу для безвіза з Україною, яка як мінімум 25 останніх років намагається реформувати цей інститут.
Ще в 2003 році Верховна Рада прийняла закон, яким формально скасували прописку. Але на практиці її просто перейменували в "реєстрацію місця проживання" і встановили, що для такої реєстрації достатньо подати заяву без будь-яких підтверджуючих документів. Однак в українських реаліях все виявилося набагато складніше.
Така, по суті, "модернізована" прописка стала життєво необхідною буквально у всіх органах: в ЦВК – для визначення списків виборців, постачальникам комунальних послуг – для нарахування плати за опалення, військкомату – для здійснення військового обліку.
Саме тому досі прописка, названа по-новому, більш жива, ніж будь-які інші інститути, які дісталися нам від СРСР.
Чергове шило на мило?
Останню спробу кардинально змінити ситуацію Рада зробила в 2016 році, коли повноваження з реєстрації повернули місцевій владі. Але нардепи не врахували, що ніяких інструментів для здійснення цих повноважень на місцях вже не було.
"Тому на даний момент в Україні процедура реєстрації місця проживання все ще залишається складною для громадянина, хоча є однією з найпопулярніших адміністративних послуг. Протягом року за цією послугою звертаються понад два мільйони чоловік і кожен заявник витрачає від години до декількох тижнів на її отримання. Втім, незважаючи на складну процедуру, є ще одна неприємна новина – далеко не всі можуть скористатися цією послугою. Як мінімум 30% громадян не можуть пройти процедуру реєстрації місця проживання", – зазначає Людмила Рабчинська, керівник сектора політики Офісу реформи адміністративних послуг.
Весь цей бюрократичний процес, природно, пов'язаний з корупцією. Після введення цього інституту "тимчасової прописки", в мережі легко можна і досі знайти оголошення: "прописка швидко і всього за 2 тис. гривень на півроку і 3,5 тис. гривень на рік!".
І ця послуга затребувана в наш час, оскільки без цього штампу в паспорті громадянин автоматично стає безправним.
Ризики скасування
Але взяти і скасувати реєстрацію як таку теж недоцільно. Так, в коментарі "Обозревателю" член Центральної виборчої комісії України Андрій Магера зазначив, що в будь-якій цивілізованій країні світу реєстрація в тому чи іншому вигляді обов'язково присутня.
"Особистість таким чином прив'язана до територіальної громади, бере участь у виборчому процесі та адміністративних послугах. Тому повністю скасовувати цей інститут не можна. Це можуть дозволити собі тільки анархісти", – сказав він.
Популярне: "Думала, що вона ось-ось прокинеться": Мати влаштувала моторошну фотосесію з померлою дитиною
Тому, за його оцінками, мова повинна йти про удосконалення існуючої системи реєстрації.
"У першу чергу потрібно скоротити терміни такої реєстрації, щоб це займало не кілька днів – досить тут одного дня. Потім очевидно потрібно подумати про реєстрацію осіб, які орендують житло. Щоб сама оренда і договір оренди міг бути підставою для реєстрації. А також слід чітко розмежувати моменти з використанням державної та комунальної власності. Тут потрібно міняти Житловий кодекс, який у нас взагалі 1973 року", – зазначив він.
А як на Заході
У Європі взагалі немає поняття "прописка". У Німеччині ви просто повідомляєте державу про місце фактичного проживання. Це дозволяє відкрити в банку рахунок, отримати податковий номер і медичну страховку.
У Франції, якщо ви знімаєте квартиру, власник може написати лист про те, що ви живете у нього, і переведе на ваше ім'я рахунок за ЖКП. Цей рахунок може бути доказом проживання за конкретною адресою для банку, де ви захочете завести карту. Замість прописки і реєстрації в Європі є поняття "підтвердження фактичної адреси", для чого можуть бути використані рукописна заява власника або рахунку.
В Австралії людина повідомляє державі про те, де вона живе, щоб мати можливість голосувати. В Америці є свої особливості в різних штатах, але, як правило, немає штрафу за відсутність реєстрації, і вона не стає причиною відмови для надання адміністративних послуг.
Тобто якщо в пострадянському просторі прописка-реєстрація залишається обмежувальним інструментом, який використовується для контролю людини або збагачення корупціонерів, то на Заході вона служить технічним інструментом для комфортного життя громадянина.
Новий закон
Експерти Офісу реформи адмінпослуг вже розробили і представили новий законопроект про остаточне скасування прописки. Робота над законопроектом тривала весь 2017 рік, і зараз він допрацьовується групою при Міністерстві внутрішніх справ.
На папері законопроект пропонує введення простої системи реєстрації за декларативним принципом, що займе, як обіцяють автори, не більше 5 хвилин в режимі онлайн і цілодобово. Така реєстрація на підставі декларації якраз і працює в деяких штатах США, Нідерландах, Латвії, Німеччини, Естонії, Фінляндії, Литві та в ряді інших країн.
"Наш, але не ": в Москві людям з кримської пропискою відмовляють у кредитах
Спочатку людина повинна буде отримати право на проживання, а вже після цього здійснити реєстрацію. І ця реєстрація не буде давати людині ніяких підстав на придбання прав на майно за місцем реєстрації. Більше того, з метою захисту інтересів власника органи реєстрації вибірково перевірятимуть підстави реєстрації за встановленими критеріями, блокувати і анулювати реєстрацію.
До того ж, власник обов'язково буде отримувати повідомлення про реєстрацію іншої особи в його житлі і мати можливість безкоштовно оскаржити реєстрацію в органі реєстрації. За зловживання декларативним принципом будуть накладатися значні штрафні санкції.
Також законопроект пропонує створити єдину систему реєстрації, що надасть можливість обміну даними між різними державними органами. Тому що сьогодні цю реєстрацію здійснюють більше 10 тис. Органів на місцевих рівнях і в багатьох випадках інформація про місце проживання залишається тільки в них.
Поживемо-побачимо
Як показує український досвід, не завжди хороші на папері ідеї так само хороші на ділі. Це доводить робота центрів "Готово!" – все ті ж черги і наявність корупції при отриманні ІD-карток і біометричних паспортів.
На думку народного депутата від фракції Блоку Петра Порошенка, члена комітету з питань правової політики і правосуддя Наталії Агафонової, -головне, щоб запропонована в законопроекті процедура, запрацювала.
"Мій висновок – вся справа в механізмі. Всі ідеї мають право на існування, якщо записані працюючі механізми. А наскільки вони реально працюють в цьому законопроекті – складно сказати. Це тільки проект закону, до якого можуть ще подати три альтернативних. Тому поки що рано про щось говорити", – сказала вона в коментарі.
У свою чергу нардеп від фракції "Народний фронт" і член все того ж правого комітету Ігор Лапін додав, що ідея створення єдиної системи реєстрації – хороша. За його оцінками, це допоможе в тому числі боротися з різного роду маніпуляціями зі списками виборців.
"Але для створення такого єдиного реєстру, потрібно провести як мінімум перепис населення. А то ми зараз скасуємо прописку, і що далі будемо робити? Як ми будемо відсікати "мертві душі"? За одними оцінками у нас 40 млн населення, а за іншими – 32, а, з огляду на скільки людей виїхало на заробітки – взагалі незрозуміло. Плюс – потрібно враховувати фактор війни. Тому прописка – це, так, рудимент. Але повністю реєстрацію точно скасовувати не можна", – підсумував нардеп.