Президенти США та Росії Джо Байден та Володимир Путін понад дві години 7 грудня розмовляли по відеозвʼязку. Розмова відбулася на тлі різкого загострення напруженості довкола України. Країни Заходу та Київ вважають, що Москва може готувати нове збройне вторгнення до України. Путін перебував у своїй резиденції в Сочі, Байден – у Ситуаційній кімнаті Білого дому у Вашингтоні.
Розмова розпочалася близько 17-ї години за київським часом. Про початок переговорів повідомили інформаційні агенції. Також у ЗМІ повідомили, що переговори йшли “жорстко один на один”.
Спільної заяви за підсумками переговорів не очікувалося. Речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що російський лідер також не оприлюднюватиме своїх висновків. Офіційної позиції Білого дому ще немає – відомо, що Джо Байден має зателефонувати Володимиру Зеленському, після цієї розмови (можливо, на момент виходу ролику – розмова вже відбулася).
Але вже з’явилися перші результати – наприклад, проект оборонного бюджету США на 2022 рік тепер передбачає виділення $300 млн на військову допомогу Україні. Це на $50 млн більше, ніж запитував Білий Дім. При цьому із узгодженого обома партіями проекту прибрали положення про санкції проти “Північного потоку-2”. Проект бюджету має пройти затвердження у палаті представників та сенаті, перш ніж його підпише президент Байден. Подальші виправлення також не виключені.
Як ішлося в повідомленні Білого дому, яке передувало «відеосаміту», лідери двох країн під час переговорів 7 грудня мали обговорити різні аспекти американсько-російських відносин, зокрема стратегічну стабільність, кібербезпеку та регіональні питання.
«Президент Байден підкреслить занепокоєння США у звʼязку з діями російських військових на кордоні з Україною та підтвердить підтримку Сполученими Штатами суверенітету та територіальної цілісності України», – йдеться у повідомленні.
Помічник президента Росії Юрій Ушаков стверджував, що Байден та Путін на віртуальному саміті обговорять ситуацію в Афганістані, переговори про порятунок атомної угоди з Іраном та американсько-російські відносини. Речник Кремля Дмитро Пєсков говорив, що під час бесіди також обговорять двосторонні звʼязки та виконання домовленостей, досягнутих на червневому саміті у Женеві. Також у Кремлі згадали і про українську проблематику.
У той час як американська сторона перед переговорами президентів наголошувала саме на загрозі російського вторгнення в Україну, Кремль говорив головним чином про необхідність обговорити американсько-російські відносини. Як сказав у вівторок Пєсков, від розмови «не потрібно очікувати жодних проривів. Це робоча розмова, яка проводиться у дуже складний період».
До речі, що стосується “Північного потоку – 2”. До переговорім заявлялося, що США підштовхуватимуть Німеччину до згоди зупинити газопровід “Північний потік-2”, якщо президент Росії Владімір Путін наважиться на вторгнення в Україну. Адміністрація президента Джо Байдена вимагала ще декілька годин тому, за даними ЗМІ, від нового уряду Німеччини зобов’язання зупинити проєкт за таких обставин, сказав один із співрозмовників видання “Європейська правда”.
Майбутній віцеканцлер Німеччини і глава міністерства економіки та клімату Роберт Габек заявив, що газопровід “Північний потік-2” ще не сертифікований, і, поки триває його перевірка, відбудеться його “політичне обговорення” на тлі ескалації ситуації навколо України.
“Північний потік-2″ не затверджений і перегляд (відповідності. – Ред.) вимогам, як європейським, так і німецьким, триває. І, у цей період, поки триватиме перевірка, ми обов’язково знову поговоримо політично про те, як можна поєднати зовнішньополітичну ситуацію в Україні та європейську можливість діяти для деескалації”, – сказав Габек на пресконференції після підписання коаліційного договору.
Новий уряд Німеччини, як очікується, буде затверджений 8 грудня. Партії, які сформували нову німецьку коаліцію, не згадали про трубопровід у коаліційній угоді.
Партія “Зелених”, співлідером якої є Габек, є жорстким критиком російського газопроводу.