В Україні незабаром можуть урізати субсидії, а платіжки за газ без лічильників зростуть більш ніж в два рази. Відповідну пропозицію розробило профільне міністерство, документ розмістили на офіційному сайті відомства.

Головна причина: українці спеціально не ставлять лічильники на газ, тому що діючі нормативи занижені. Платити без приладу обліку їм вигідніше. Водночачас для субсидіантів в Кабміні пропонують навпаки – знизити нормативи. В результаті українцям з пільгами доведеться або економити, або платити більше.


Що і як хочуть змінити

Українці недоплачують за блакитне паливо приблизно 2,6 млрд грн, підрахували в Асоціації газового ринку. Мовляв, зараз, якщо є гаряче водопостачання, на людину за нормою виділяють 3,3 кубометра газу. Насправді реальне споживання – 7,24 кубометра. Якщо немає лічильника, платити потрібно за нормативом. А враховуючи, що норматив нібито занижений, встановлювати лічильники просто не вигідно.

На даний момент, за даними Міненерго, в Україні кожна четверта квартира – без лічильника на газ. А з тих, що вже встановили прилади обліку, 3,3 млн сімей не змінюють старі прилади обліку. Тобто в результаті із 13,1 млн споживачів тільки у 8 млн стоять лічильники, які не потребують заміни.

Раніше в Кабміні вже реєстрували документ, який передбачав підвищення стандартів. У новій редакції постанови чиновники пішли далі – вирішили торкнутися і субсидіантів.

Скільки заплатимо за газ в січні без лічильника:


  • Зараз: 28,2 грн на людину

  • Пропонують: 75,2 грн на людину

Зазначені цифри стосуються квартир, в яких не встановлені лічильники на газ. Так, діючу норму (3,3 куба на людину) замінять таким чином, що залежно від місяця сума в платіжках буде змінюватися. При наявності гарячого водопостачання з квітня по вересень норма складе 5,8 куб.м, з жовтня по березень – 8,8 куб.м.

"… дозволяють собі нераціонально споживати цей вид енергоносія, а саме обігрівають житлові приміщення за допомогою газових плит і газових духових шаф", – йдеться в документі.

В результаті тих, хто не встановить лічильник або відмовиться його замінювати, покарають гривнею. Взимку їм доведеться платити в 2,6 рази більше, ніж зараз. "Побутові споживачі, квартири, які не обладнані лічильниками газу, дозволяють собі нераціонально споживати цей вид енергоносія, а саме обігрівають житлові приміщення за допомогою газових плит і газових духових шаф. В результаті таких дій протягом опалювального періоду 2017/2018 року споживання природного газу збільшилася на 17%. Крім того, відсутність 100% обліку природного газу в побутових споживачів містить ризики вчинення корупційних правопорушень", – йдеться в документі.

Чому субсидіантам доведеться платити більше

Якщо розроблену постанову приймуть, то платити більше доведеться не тільки українцям без лічильників, а й субсидіантам. Як відомо, комунальна знижка надається на норматив соціального споживання. Якщо витрачати менше цієї норми, то в наступному році зекономлені гроші можна буде отримати "на руки".

У Кабміні пропонують скоротити нормативи відразу на газ, тепло і воду. Наприклад, зараз на опалення одного квадрата субсидіантам виділяють 4,5 кубометра газу. На будинок площею 60 кв.м – 270 куб.м газу на місяць. Нова норма – 4 кубометри на квадрат і 240 на будинок з вказаною площею. Якщо витрачати за старою нормою, то субсидіантам доведеться за повною ціною доплачувати 256,5 грн на місяць.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

Також хочуть знизити норму і на централізоване опалення. Зараз – 0,0431 Гкал на квадратний метр (залежно від регіону і сезону використовується коефіцієнт). У Міненерго пропонують норматив скоротити до 0,0388 Гкал на квадрат. Так, на квартиру площею 60 кв.м на даний момент виділяється 2,6 Гкал (без урахування коефіцієнта). За новими нормами на цю ж площу субсидія покриє лише 2,3 Гкал. За "зайві" 0,3 Гкал, якщо не скоротити споживання, доведеться заплатити самостійно. У Києві такий обсяг тепла на даний момент коштує 395 грн.

Але і на цьому нововведення не закінчуються. Норматив на воду хочуть скоротити з 2,4 до 2 кубометрів на людину. Для сім'ї з трьох осіб, якщо не скоротити споживання, самостійно доведеться платити за 1,2 кубометра холодної води. В середньому, залежно від підприємства, такий обсяг води обійдеться в 20 грн.

Варто зазначити, що така пропозиція Міненерго напередодні монетизації субсидій може привести до того, що українці зможуть менше "заробити" за рахунок економії комунальних послуг. Правда, і в "Нафтогазі", і в профільній комісії погоджуються: нормативи для субсидіантів дійсно завищені. Більш того, на даний момент сім'ї з субсидіями витрачають газу приблизно в 1,8 рази більше, ніж сім'ї без знижок. З одного боку, скорочення нормативів стимулюватиме заощаджувати, а з іншого – дозволить менше грошей витратити з бюджету на виплату комунальних знижок.