Країнам НАТО потрібно діяти широко і нестандартно, щоб окоротити країну-агресора Росію. Про це в інтерв’ю Главреду сказав президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”, експерт з питань енергетики Михайло Гончар.
“Наврядчи НАТО буде підривати Кримський міст, а ми навряд чи опинимося здатними зробити це в онлайн-режимі. Але мова може йти також про нестандартні дії. Наприклад, там, де Росія цього не чекає. Де вона торжествує, що західні санкції хоч і скоротили доходи РФ від нафти, але Росія продовжує експорт в колишніх обсягах і періодично навіть їх збільшує. Мовляв, тому ваші санкції нам не перешкода. Тому тут мав бути зроблений крок, спрямований на технічне запобігання експорту нафти з балтійських і чорноморських портів, адже ці напрямки досі залишаються основними для експорту російської нафти. Потрібно, щоб була здійснена блокада Датських проток, Дарданелл на предмет неможливості входу порожніх танкерів під завантаження нафтою в російських портах. А крім російської нафти в Балтиці іншої нафти немає, в Чорному морі також переважно російська нафта і один термінал, Південна Озереевка, де відвантажується Нафта американських і казахстанських компаній на експорт. Але можна зробити чітку селекцію для танкерів під завантаження. І це був би нестандартний крок”, − сказав він.
Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг 20 квітня під час свого візиту до Києва заявив, що Україна має вступити до НАТО. Як вважає Столтенберг, ініціативу підтримають всі країни Альянсу. Блок повинен докласти максимальних зусиль, щоб євроатлантична інтеграція України стала можливою.
Президент Володимир Зеленський вважає, що Україна вже зробила максимум для того, щоб Київ приєднався до НАТО. Тепер держава очікує політичного Запрошення в Альянс на саміті у Вільнюсі, який пройде в липні поточного року.
Голова громадської організації Україна в НАТО, учасник Атлантичної ради Юрій Романюк вважає, що Київ може вступити до Альянсу у квітні 2024 року. На його думку, сценарій може бути реалізований у разі припинення на той час гарячої фази війни.
Якщо закінчиться гаряча фаза війни, Україна може стати членом НАТО у квітні 2024 року. Це може статися на Вашингтонському саміті під головуванням президента США Джозефа Байдена. Таку думку озвучив член Атлантичної ради, голова ГО Україна в НАТО Юрій Романюк.
За його словами, візит генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга в Україну був дипломатичним прощальним візитом. Столтенберг пробув на цій посаді дві повні каденції, це максимально допустимий термін.
“Він (Столтенберг, – ред.), умовно кажучи, приїхав попрощатися з президентом України, закінчуючи цю каденцію. Але вони ще зустрінуться, я думаю, на Вільнюському саміті 11-12 липня цього року і матимуть особисті розмови, але дипломатичний жест протоколу так вимагає”, – сказав Романенко.
Він вважає візит Столтенберга в Україну дуже вдалим, на пресконференції вдалося почути багато оптимістичних новин. Важливо, що президент Зеленський заявив про те, що Україна не готує альтернативу НАТО, Альянс не буде предметом торгів на гіпотетичних так званих мирних переговорах з Росією, підкреслив Романюк.
Також Володимир Зеленський і Єнс Столтенберг заявили, що Україна буде членом НАТО, це питання часу.
“Зрозуміло, що швидше, ніж 4 квітня 2024 року на ювілейному саміті НАТО у Вашингтоні, Україна не зможе, на жаль, вступити в НАТО, навіть якщо припиниться війна”, – додав Романенко.
Раніше генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прибув до Києва. Він заявив, що місце України по праву в НАТО. Тому в Альянсі обіцяють зробити все, щоб це стало можливим.