Хороша новина. Незаслужено зійшовши з поточного порядку денного – Крим повертається в центр уваги політиків і світової спільноти. Сім років найрізноманітнішими засобами, лобізмом і агресією в Донбасі з відповідним форматом переговорів (тільки про ОРДЛО, про Крим говорити не будемо) Росія прибирала фокус уваги з окупованого півострова. Але маятник пішов у зворотний бік. Відмінно. Пише політолог Кирило Сазонов.

Делегацію про США під час саміту “Кримської платформи” 23 серпня буде представляти урядовець. Про це повідомив заступник помічника держсекретаря США з питань Європи та Євразії Джордж Кент в інтерв’ю “Радіо Свобода”. Кент додав, що мова йде не тільки про саміт.

Тобто США ініціатива Зеленського по створенню “Кримської платформи” зацікавила. Відмінний важіль тиску на Росію. Тим паче, тут вона не грає в звичні ігри формату “іхтамнет” і “ви нічого не доведете”. Анексія формальна, там проходять російські вибори, працюють російські компанії, крадуть нафту і газ з українських надр. Дуже широкий простір для санкцій, судів та інших заходів до цього жадібного кремлівського крокодила. І просто чудово, що Україна виправляє ситуацію, повертає питання до порядку денного і ламає російський сценарій “по Криму все ясно і обговорювати нічого”. Обговорювати буде нічого, коли Росія піде, прибере за собою сміття і виплатить компенсації, резюмував політолог.

Варто також зауважити, що під час майбутньої зустрічі Президента України Володимира Зеленського та Президента США у Вашингтоні будуть обговорюватися питання безпеки, в тому числі енергетичної, та питання реформ, зокрема, правосуддя.

Про це сказав заступник помічника держсекретаря з питань Європи та Євразії Джордж Кент, який очолив місію США в Україні на період відпустки тимчасово повіреної Крістін Квін.

“Є три блоки питань. Це проблеми безпеки, що включають різні види російської агресії проти України, не лише питання конвенційної війни на Донбасі, але також агресія у Чорному морі. Другий блок питань — енергетична безпека. Потім є програма реформ, яка включає антикорупцію та реформу правосуддя, а також інші реформи інституцій, тому що, оскільки я вже згадував нашу прихильність до успіху України, країні потрібні міцніші, доброчесні інституції, що відповідають інтересам українського народу”, – сказав Кент.

Він підкреслив, що сектор правосуддя є критичним.

“Нещодавно Верховна Рада ухвалила кілька ключових законів, і це перший крок у надії створити повноцінний сектор правосуддя, який забезпечує рівність та доступ”, – прокоментував Кент.

Він зазначив, що стосунки між Україною та США – не просто одноденний візит, але глибока мережа постійних контактів на різних рівнях зі спільними програмами та інтересами. За словами дипломата, Байден запросив Зеленського до Вашингтона наприкінці липня або пізніше цього літа, і це не було питанням “надсилання сигналів”, це дійсно питання планування.

Нагадаємо, Білий дім підтвердив, що зустріч Президентів США й України в Вашингтоні може відбутися 30 серпня.

Також додамо, що президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 4 червня 2021 року “Про невідкладні заходи щодо поглиблення інтеграції України до Організації Північноатлантичного договору”.

“Підготовка України до набуття членства в НАТО є надважливим державним завданням”, – ідеться в рішенні РНБО. Зазначається, що Україна розглядатиметься реальним кандидатом на членство в НАТО у разі досягнення серйозного прогресу в усіх сферах життєдіяльності держави.