Україні щонайменше 54 народних депутати Верховної Ради IX скликання отримали підозри у кримінальних злочинах. Ці підозри переважно стосуються корупції та державної зради. Особливо велика кількість фігурантів у цьому списку представляється членами партій «Слуга народу» та забороненої партії «ОПЗЖ».
Про це повідомляє громадський рух “ЧЕСНО”.
Зокрема, його учасники зібрали з відкритих джерел інформацію про 42 нардепів, щодо яких є підозри у кримінальних правопорушеннях від початку роботи Верховної Ради IX скликання.
Зазначається, що точна кількість та імена нардепів, яким висувались підозри у кримінальних правопорушеннях, невідомі. Причина у тому, що ім’я підозрюваної у вчиненні злочину особи не може оприлюднюватись до вироку суду.
“Від початку роботи Ради ІХ скликання лише детективи НАБУ повідомили про підозри у вчиненні кримінальних злочинів 54 нардепам. І це не враховуючи проваджень СБУ, Офісу генпрокурора та інших правоохоронних органів. Але точна кількість та імена підозрюваних нардепів не розголошуються відповідно до вимог законодавства”, – йдеться у повідомленні.
Варто зауважити, що у списку підозрюваних є представники усіх парламентських фракцій та груп, окрім “Голосу”. Найбільше підозр отримали депутати від «Слуги народу» та нині забороненої ОПЗЖ. А серед найпопулярніших звинувачень – недостовірне декларування, державну зраду та хабарництво.
За підрахунками руху, у корупційних злочинах підозри мають 25 народних обранців. Серед них найбільше депутатів зі “Слуги народу”. Крім того, 13 нардепів підозрюються у недостовірному декларуванні. Ще щонайменше шестеро підозрюються у пропозиції чи прийнятті хабарів, двоє – у зловживанні впливом, ще двоє – у службовому підробленні.
Також 12 парламентарів мають підозри у злочинах проти нацбезпеки: за статтями про держзраду, колабораціонізм та посягання на територіальну цілісність України. Найбільше серед них представників забороненої “ОПЗЖ”.
Також, нардепи отримували підозри і за службове підроблення для виїзду за кордон, шахрайство, ухилення від сплати податків, кнопкодавство і погрози вбивством. З 42 обранців із підозрами щонайменше щодо 11 вже є судові вироки. Втім, більшість з них уникли відповідальності через сплив строків давності або ж покаялися.
Наразі 11 депутатів втратили крісла. Водночас ті, хто не був позбавлений мандату і не перебуває під арештом, можуть і далі голосувати у Раді.
Варто додати і те, що депутати Верховної Ради України не хочуть ходити на засідання та голосувати за важливі закони. До того ж, зараз рекордно низька кількість депутатів — 401. За законом мало би бути 450. Одразу після виборів 2019 року їх було 424 (частина мандатів залишилася вільною через неможливість провести вибори в окупованому Криму та на Донбасі). Відтоді заборонено 11 проросійських політичних партій, чотирьох депутатів позбавили мандатів. Також народні обранці подавали у відставки, залишали парламент через кримінальні справи, отримували посади в уряді та помирали.
Також, згідно з опитуванням КМІС, парламенту довіряють лише 15% українців. Це найнижчий показник серед всіх органів державної влади. Ще торік рівень довіри був 35%.
Як пише одне із видань, після виборів 2019 року змінилося саме розуміння того, що означає бути парламентарієм. Відтоді скасували депутатську недоторканість, а вимоги до фінансового моніторингу та звітності депутатів та членів їхніх родин посилили. Крім того, на засідання парламенту перестали пускати журналістів, присутність яких раніше «тримала депутатів у тонусі» та стимулювала їх відвідувати засідання й працювати. Тому наразі депутати відчули волю та попадають у гучні скандали.