У 2018 році в Україні змінився пріоритет спадкування за заповітом. Хто з родичів першим зможе отримати майно і які є ще варіанти передачі власності у спадок, розбиралася редакція Корупція.Інфо

Найпоширенішими способами розпорядження майном на сьогоднішній день залишаються подарунок і заповіт. Але багато українців навіть не підозрюють про існування договору довічного утримання, заповідальної відмови і спадкового договору.

Популярне: "Знявся в десятках фільмів і серіалів": Померла зірка "Сватів" і "Слуги народу"

Почнемо з заповіту і розберемо зміни, внесені до Цивільного кодексу України. Процес спадкування за заповітом можливий тільки за умови того, що ще за життя власник майна оформив документ у нотаріуса, який заніс цей папір до державного реєстру. Згідно зі змінами, якщо в процесі оформлення не було допущено помилок, то після смерті спадкодавця, спадкоємці, зазначені в заповіті протягом 6 місяців зобов'язані або підтвердити, або відмовитися від отримання майна. Якщо людина не подала документ протягом 6 місяців, вона все ще може претендувати на майно, але тільки за згодою інших спадкоємців, або в разі їх відмови – через суд. Але навіть при наявності заповіту, є спадкоємці, яких ніхто не може позбавити спадщини. Закон гарантує їм обов'язкову частку. Це 50% того, що б їм належала при спадкуванні за законом. Хто ці люди?

  • Неповнолітні та повнолітні непрацездатні діти спадкодавця;
  • Непрацездатні вдова / вдівець спадкодавця;
  • Непрацездатні батьки спадкодавця. 

Спадковий договір: Спадкодавець вказує в документі умову, тільки при виконанні якої, спадкоємець зможе отримати майно, але тільки після смерті власника. При такому вигляді наслідування, до людини переходить тільки зазначена в договорі власність, при цьому не успадковуються права та обов'язки спадкодавця. Такий договір укладається за згодою і присутності обох сторін в нотаріальних конторах.

Договір довічного утримання: При такому договорі, спадкоємець зобов'язується довічно утримувати спадкодавця, і забезпечувати необхідний догляд і турботу за передачу прав на майно, зазначеному в договорі. Інші обов'язки на набувача не передаються. Майно переходить до їх нового господаря відразу після підписання договору. Договір також підписується двома сторонами.

Заповідальна відмова: В народі її називають заповітом з умовою. Оформляти такий документ є сенс тим, хто хоче залишити будь-яке майно спадкоємцю, але при цьому дозволити користуватися цією власністю третій особі. Щоб було зрозуміліше, наведемо приклад. Якщо вмираючи, батько хоче залишити квартиру своїй дружині, але при цьому дозволити синові від першого шлюбу жити в ній, йому і стане в нагоді відказ. Хлопець матиме право жити в квартирі, незважаючи на бажання дружини, і навіть після продажу нерухомості.

Якщо ж ніякого документа регулючого передачу власності, власник перед смертю не залишив, то спадкоємцем може бути будь-яка людина, або юридична особа.

Цивільний кодекс першочергово призначає спадкоємців, керуючись родинними, сімейними та особистими відносинами. За цими критеріями він вибудовує спадкоємців в чергу. У зв'язку з чим, спадкоємці закликаються до спадкування не одночасно, а послідовно.

В першу чергу на спадщину мають право:

  • діти спадкодавця. У тому числі новонароджені, зачаті при його житті. У тому числі усиновлені. Пасинки і падчерки не зважають дітьми спадкодавця, якщо не мав місця факт усиновлення.
  • чоловік, який пережив спадкодавця. Чоловіком закон визнає того, хто перебував з спадкодавцем в зареєстрованому шлюбі. Роздільне проживання, незалежно від часу, не позбавляє права спадщини законного чоловіка.
  • батьки, в тому числі які всиновили спадкодавця. Не є спадкоємцями опікуни та піклувальники.

У другу чергу до спадщини закликаються:

  • рідні брати сестри. При цьому, не має значення повнорідні чи ні, головне рідні, кревні.
  • дідусь і бабуся, як з боку батька, так і з боку матері.

У третю чергу успадковують рідні дядько та тітка.

У четверту чергу- ті, хто проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до його смерті. Не буде спадкоємцем четвертої черги той, хто проживав разом із спадкодавцем, але був у зареєстрованому шлюбі з іншою людиною.

У п'яту чергу – інші родичі спадкодавця до шостого коліна. А так же його утриманці. Утриманець – неповнолітній або непрацездатна людина, яка не була членом сім'ї спадкодавця, більше п'яти років, отримувала від нього матеріальну допомогу, яка була його єдиним або основним засобом для існування. При цьому не обов'язково, проживав він разом зі спадкодавцем чи ні.

Першими успадковують ті, хто входить в першу чергу. Якщо, хоча б один з них приймає спадщину, то спадкоємці наступних черг автоматично усуваються від спадщини.

Спадкоємці кожної черги призиваються одночасно