Російські окупаційні війська свідомо вчинили терористичний акт на Каховській гідроелектростанції. Вони мали кілька серйозних проблем й обрали меншу з них.

Таку інформацію повідомив відомий військовий експерт, полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор Роман Світан. За його словами, підрив Каховської ГЕС – це спланована операція російських окупантів. Вони ще минулого року замінували цю територію.

Як наголосив Світан, в російських окупантів було дві серйозні проблеми на цьому напрямку. Ймовірно, українські військові були готові до форсування Дніпра в районі Херсона з подальшим виходом через 1 – 2 тижні до Криму.

Світан відзначив, що кремлівські загарбники намагалися запобігти контрнаступу ЗСУ й саме тому підірвали Каховську ГЕС. Однак, не прорахувавши всі деталі такої операції, втратили величезну частину власних укріплень та мінних полів на лівому березі Дніпра.

“У них була “вилка”. І вони ось так вийшли з ситуації. Змили свої укріплення, але не дали нашим військам форсувати Дніпро. Значить Росія нічим було прикривати принаймні Харківський фронт”, – зауважив Світан.

Основна частина води може зійти близько за 1,5 – 2 тижні. Однак окупанти не зможуть відновити власні захисні споруди, адже певна кількість води на глибині ще перебуватиме. Світан підкреслив, що ймовірно, росіяни будуть змушені відходити ближче до території Криму, де вже облаштовані певні позиції для оборони.
Додамо, що Організація обʼєднаних націй після довгих годин зволікань відреагувала на повідомлення про підрив російськими окупантами Каховської гідроелектростанції в Україні.

«ООН не має доступу до незалежної інформації про обставини, що призвели до руйнування Каховської ГЕС. Але ясно одне: це ще один жахливий наслідок російського вторгнення в Україну. Ми бачимо наслідки в місті Херсон, в місті Нова Каховка та ще у 80 містах і селах уздовж річки Дніпро», – ідеться в заяві від імені генерального секретаря ООН.

В організації також указують на «додаткову загрозу для Запорізької атомної електростанції, найбільшого ядерного об’єкта в Європі, що перебуває під серйозним ризиком».

«Щонайменше 16 000 людей уже втратили домівки, а багато тисяч інших ризикують залишитися без доступу до безпечної та чистої питної води», – констатують в ООН.

Крім цього підрив Каховської ГЕС позначиться на рівні води на інших українських гідроелектростанціях, через що може виникнути дисбаланс в енергосистемі.
Про це повідомив Міністр енергетики Герман Галущенко під час засідання Міжнародної консультативної ради високого рівня, передає пресслужба.

За його словами, попри те, що станція після окупації не видавала електроенергії в систему, прорив порушив цілісність усього гідровузла. Тому наразі є ризик, що гідроенергетика, яка балансувала українську енергосистему, не зможе працювати на необхідну потужність.

Галущенко додав, що Україна розраховує на підтримку партнерів та збільшення пропускних спроможностей для нарощування імпорту електроенергії до 2 ГВт.
Крім того, повного відновлення потребують енергооб’єкти, які будуть зруйновані через підрив і спричинену ним повінь. Йдеться про мережі, генеруючі потужності, лінії електропередачі. Це потребуватиме колосальних ресурсів, і Україна розраховуватиме на підтримку партнерів у цьому питанні.

“Єврокомісарка Кадрі Сімсон зазначила, що європейська сторона готова підтримати Україну у питанні збільшення імпорту електроенергії, а також посилити тиск на росію“, – йдеться в повідомленні.