Українці виходять на пенсію на 3-5 років раніше більшості європейців, але при цьому отримують найнижчу пенсію. В умовах високого рівня тіньових зарплат і складну демографічну ситуацію Пенсійний фонд (ПФУ) виявився в складній ситуації. У 2019 "дірка" в бюджеті ПФУ досягне рекордних 167 млрд грн. Наші журналісти розбиралися, чим загрожує українцям високий дефіцит і як врятувати ситуацію.

Головне:

  • Пенсійний фонд з кожним роком збільшує "брудний" дефіцит;
  • через обмеженого бюджету розмір виплат буде скорочуватися;
  • без повноцінної реформи домогтися високої пенсії не вийде.

Що не так з українськими пенсіями

Дефіцит Пенсійного фонду України зростає з кожним роком. Причому кожен працюючий українець платить двічі. Перший раз – виплачуючи єдиний соціальний внесок в розмірі 22% своєї зарплати, а другий раз – оплачуючи своїми податками величезну діру в бюджеті ПФУ. Тільки в 2019-м на покриття дефіциту направлять з бюджету 167 млрд грн.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Це рекордна цифра в історії ПФУ. У Міністерстві соціальної політики заспокоюють: це всього лише "брудний дефіцит". Тобто в нього входять не тільки пораховані за формулою пенсії, але і всі надбавки, "дотяжки" і "особливі права". У будь-якому випадку, зібраних з працюючих коштів катастрофічно не вистачає на виплату пенсій.

І проблема тільки загострюється. Так, як видно на графіку, ще в минулому році дефіцит становив 150 млрд грн, а в 2017-м – 139 млрд. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман після проведення пенсійної реформи заявляв, що дефіцит можна повністю ліквідувати за 7 років. При цьому, кажучи "про дірку", він вказував "брудну цифру".

"Ми бачимо ліквідацію дефіциту за сім років. Багато що залежить безпосередньо від детінізації заробітних плат. Ми припускали, що на три роки зберігається дефіцит такий, яким був – майже 140 млрд грн. Він поки зберігається, ми знаходимося в націлених межах. Далі будемо дивитися на ситуацію. Нам потрібно більше працювати над детінізацією, тому що сьогодні багатьом працівникам продовжують платити зарплату в "конвертах", і це величезна проблема для України ", – заявляв Гройсман.

Бюджет ПФУ вкрай обмежений. Для прикладу, в минулому році на виплати за віком виділили 231,1 млрд грн. Якщо цю суму розділити на всіх пенсіонерів, середня сума складе всього лише 1882,3 грн. Така реальна середня пенсія без урахування народних депутатів, суддів, шахтарів, військових та інших "пільгових" категорій.

На обслуговування всього Пенсійного фонду витрачають всього лише близько 1% загального бюджету. Економити нема на чому. Єдина можливість – збільшувати доходи. Причин для "поганий" ситуації в ПФУ кілька: високий рівень зарплат в конверті, погана демографічна ситуація, низькі зарплати.

Навіть якщо виключити всі витрати, в тому числі і зарплати співробітників Пенсійного фонду, на високу виплату можна сподіватися. Якби всі українці отримували при таких умовах однакові пенсії, щомісячний розмір склав би всього лише 2,8 тис. Грн. За оцінками наших експертів, середня пенсія в цьому році в кращому випадку складе 2,5 тис. Грн. При цьому мільйони українців отримуватимуть мінімальну виплату, а це +1497 грн.