Євросоюз може скасувати накладені раніше санкції на екс-віце-прем’єр-міністра Сергія Арбузова і екс-глави Міносвіти Дмитра Табачника. Підставою для такого рішення буде відсутність доказів причетності зазначених українських політиків до злочинних діянь, які чекають від ОГПУ і Мін’юсту.

За словами експертів, таке рішення може бути введене в дію, оскільки українська влада і керівництво силових відомств у 2014-18 роках не провели розслідування справ на належному рівні. Зокрема, мова іде про справи, де ключовою особою виступає Віктор Янукович, разом із соратниками та “родичами”.

Це стосується не тільки розслідування “справ Майдану”, а й кримінальних проваджень, в яких фігурували факти привласнення бюджетних коштів, державних активів і зловживання службовим становищем.

“Кримінальні справи, які вела прокуратура, до фіналу не довели, обвинувальних вироків українських судів європейці так і не дочекалися. І, відповідно, у них немає юридичних підстав для збереження санкцій. Це ж не перші санкції проти оточення Януковича, які можуть бути зняті. Все це вказує на “ефективність” прокуратури, слідчих підрозділів і безпосередньо керівника ГПУ в особі Юрія Луценка. Це персональна відповідальність лежить на ньому і його попередників на посту, а також на Мін’юсті, який в європейських інстанціях не просуває продовження санкцій. Нинішнє керівництво країни з чистою совістю, тут можна говорити без іронії, має підстави валити на “папєрєдніков”, адже налажали саме вони”, – пояснив керівник Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

Він додає, що вдалі потрібно було діяти з такою ж швидкістю, як і Янукович, коли тікав у Ростов. Але тоді влада згаяла шанс, переслідуючи власні мотиви, в тому числі і корупційні.

Кулик додав, що Брюсселю необхідні вироки судів і доказова база; але суди затягуються, справи щодо скандальних екс-топ-чиновників розвалюються.

“Під кінець президентства Петра Порошенка ця тема була занедбана. Наскільки мені відомо, після реформування, яке пережила прокуратура, фахівці, що супроводжували зазначені кримінальні справи, пішли або були переведені на інші напрямки. Зусиль одного Мін’юсту тут недостатньо. Брюсселю потрібні вироки судів і доказова база; але суди затягуються, справи розвалюються, знімаються арешти з майна. Прокурорські просто “продавали квитки” фігурантам справ, які були пов’язані з топ-чиновниками часів Януковича і, таким чином, справи не доходили до суду”, – резюмував аналітик.

Водночас адвокат Михайло Дяденто зазначив, що після зміни влади уже було зрозуміло, що санкції прото скандальних Табачника і Арбузова будуть зняті.

“Історія тягнеться з 2014 року. Ще тоді була рекомендація двох парламентських комітетів об’єднати матеріали проти Віктора Януковича і його соратників в одну велику кримінальну справу через узурпацію влади. Генеральна прокуратура не виконала рекомендації, справи розслідувалися неналежним чином, не виключено, що справи “продавалися” . І вже тоді було зрозуміло, що санкції ЄС проти Арбузова, Табачника і їх соратників так чи інакше знімуть. Відповідальність лежить на кожному генеральному прокурорі, але ключові рішення приймалися керівництвом країни. Команда Петра Олексійовича (тодішнього президента Порошенко – ред.) просто ці справи злила”, – пояснив він.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.