Контрнаступ ЗСУ у Харківській області ще не досяг кульмінації і зараз просувається Луганською областю.

Про це повідомляє Американський інститут вивчення війни. 

Армія Російської Федерації не змогла утримати береги річок Оскіл і Сіверський Донець. Окупантам не вдалося використати їх як природні кордони, щоб запобігти просуванню ЗСУ на вразливі ділянки окупованого Росією північного сходу України. 

Американські аналітики наголошують, що місцевість західної частини Луганщини підходить для ведення швидкої маневреної війни. Саме її українські сили ефективно використовували в східній частині Харківської області на початку вересня. Наразі немає жодних ознак того, що російські військові істотно укріпилися у західній частині Луганської області, зауважую в ІSW. 

“Північні та південні контрнаступи України, імовірно, змушують Кремль віддавати пріоритет захисту одного району операцій на шкоду іншому”,- йдеться у звіті. 

Саме це один з факторів, який потенційно підвищує ймовірність успіху України в обох районах, зауважують фахівців Інституту. 

Водночас, російські окупанти, які покидають українські населені пункти, говорять про перегрупування, хоча це – класичний відступ. Як зазначив військовий експерт Михайло Самусь, після звільнення Сватового у Росії посиплеться фронт на Луганському напрямку. 

“Те, що відбувається на фронті, це – класичний відступ. Коли говорять про перегрупування для відходу на підготовлені або вигідні рубежі. Коли ми говорили про відступ росіян з Ізюма, вони заявляли, що відходять до Лимана і там закріплюються. Зараз, коли вони відійшли з Лимана та в районі Сватового роблять укріплення, формують нові оборонні позиції. Коли вони відступлять зі Сватового, вони скажуть, що далі закріплюються”, – пояснив військовий. 

Михайло Самусь наголосив, що окупанти мали час закріпитися на вигідних рубежах, проте не зробили цього. 

“Сватове – це саме критичний об’єкт, після якого починається пустир, де немає великих населених пунктів, і після цього українська армія може почати ще потужніший наступ. Після Сватового росіянам буде складніше укріпитися. Хоча після того, як ЗСУ проводили стабілізаційні заходи в Ізюмі, російська армія мала час, щоб укріпитися на вигідних рубежах, але цього не сталося. Схожа ситуація на Херсонщині”, – пояснив військовий експерт. 

Проте якщо там воюють здебільшого мобілізовані по нещасному випадку вихідці народів Росії та окупованих територій України, то на півдні України воюють найбоєздатніші регулярні частини російської армії, проте, попри це, ЗСУ успішно контратакують на цьому напрямку.Як зазначив військовий аналітик Ігаль Левін південь для РФ більш важливий, тож і армія там воює відповідна. 

“На відміну від Сватового на Луганщині, куди кидають всіляких “чмобіків”, на південь вони перекинули свої найдієздатніші регулярні частини – залишки тієї регулярної армії, яка воює ще від початку повномасштабного вторгнення. Там, до речі, і сумнозвісні десантники ВДВ, які ще на півночі країни воювали. Морпіхи, прості регулярні підрозділи”, – каже експерт. 

Проте на Херсонщині, особливо на правобережній частині, росіяни перебувають у скрутному становищі. Зокрема, через знищення мостів, логістичних маршрутів і похолодання. 

“У них немає ні зимового забезпечення, і не передбачається. Ніякий підрозділ не може воювати вічно, є таке поняття як міцність. Вони просто зламалися і відступають. Це дуже добре для України, тому що ви проводите контрнаступ в реаліях, коли підрозділи ворога зламалися, тікають і кидають техніку. Зокрема, було захоплено 9 танків Т-62. Коли ворог кидає техніку, це означає, що він тікає, а не організовано відступає. Контрнаступ відбувається “малою кров’ю”, – зазначає Ігаль Левін.