Російська армія періодично використовує нелетальну хімічну зброю на фронті в Україні, що полегшує їй просування через українську оборону. Якщо міжнародна спільнота не надасть рішучої реакції на це, Росія може перейти до більш масштабного і смертоносного застосування хімічної зброї, стверджує Емма Нікс, помічниця директора «Європейського центру» в американському аналітичному центрі Atlantic Council.

Вона нагадала, що українці роками били на сполох через застосування росіянами хімічної зброї, і минулого тижня Державний департамент США нарешті підтвердив ці заяви та оголосив про нові санкції проти росіян, причетних до програм хімічної та біологічної зброї.

Емма Нікс відзначила, що історично хімічну зброю використовували для виходу з тупика на фронті, послаблюючи війська противника на передовій лінії та відкриваючи шлях для подальшого просування. За словами аналітика, використання Росією хімічної зброї може свідчити про те, що російські стратеги вважають ситуацію тупиковою і намагаються з неї вийти.

Зараз росіяни використовують хлоропікрин — хімічний агент, який використовується деякими країнами для розгону масових вуличних заворушень. Хоча ця речовина не є смертельною, використання її на полі бою протирічить Конвенції про заборону хімічної зброї, яку Росія підписала.

Враховуючи готовність Кремля порушувати Конвенцію про заборону хімічної зброї, використання саме несмертельної речовини може бути розглянуто як тестування реакції на це порушення гуманітарного права. Емма Нікс вважає, що у цьому випадку Путін не прагне максимізувати кількість смертей українських солдатів, а намагається визначити межі міжнародної реакції і визначити, наскільки далеко він може зайти.