Росія здійснює геноцид українського народу, міжнародна спільнота має визнати це і почати діяти відповідно.

До цього закликав міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу на Берлінському зовнішньополітичному форумі 18 жовтня. 

«російська війна проти України – це геноцид… Треба визнати цю війну війною геноцидного типу», – підкреслив міністр, нагадавши, що його країна першою визнала це на законодавчому рівні.

За словами Рейнсалу, все, що путін робить останніми місяцями, відповідає визначенню «геноцид», багато хто це розуміє, але розуміє також те, що в разі визнання цього факту офіційно, треба буде діяти відповідно. Тому, на переконання глави естонського МЗС, заклик не знайшов широкої підтримки в міжнародному суспільстві. «Це хибний шлях», – констатував Рейнсалу.

Він звернув увагу на те, що росія завжди реалізовувала, і робить це й зараз, стратегічну мету – показати свою «перевагу» над Заходом.

Дипломат заявив, що пишається рішенням Німеччини прискорити передачу Україні системи протиповітряної оборони IRIS-T, назвавши це «тектонічною зміною» і «найбільш гуманним кроком захистити дітей, жінок, школи, дитячі садки».

Водночас Рейнсалу закликав до суттєвого збільшення поставок зброї, а також більшого наповнення Європейського фонду миру, хоча би до 50 млрд євро, а не сотень мільйонів. Він нагадав, що війна в Афганістані коштувала лише США 2 трлн доларів, що є незрівнянною цифрою з тим, що дають нині Україні, яка втрачає сотні мільйонів євро щодня.

У своєму виступі естонський дипломат розвінчав деякі міфи, поширені на Заході. Зокрема, про побоювання, що постачання важкого озброєння призведе до «ядерної зими». Другий – про те, що українці не в змозі користуватися західним озброєнням – український пілот може опанувати літаки класу F максимально за 3 місяці, заявив Рейнсалу. Третій – те, що Захід просто не має запасів озброєння у себе, щоби поділитися з Україною. «Це неправда, у нас є достатньо запасів», – заявив міністр.

«Не треба ухилятися від постачання важкої зброї Україні», – підсумував він.

Глава естонського МЗС також заявив, що санкції проти росії не достатньо сильні для того, щоби змусити путіна зупинити війну. Дипломат згадав, як Президент України Володимир Зеленський у середині лютого в Мюнхені просив запровадити превентивні санкції, але його не почули.

«Ми маємо негайно підвищити рівень санкцій», – закликав Рейнсалу. За його словами, всі мають зрозуміти, що не може бути повернення до нормального бізнесу з путінським режимом.

Естонія, за словами її міністра, також підтримує створення міжнародного трибуналу для покарання винних у воєнних злочинах в Україні.

Раніше міністр закордонних справ Естонії Урмас Рейнсалу закликав союзників України «не лякатися» попереджень російського посла в США щодо перетину «червоних ліній» та не вагатися в забезпеченні України зброєю.

Про це він заявив у вівторок у коментарі телеканалу CNN.

«Куди нас привела вся політика щодо умиротворення – яку ми, можливо, в деяких випадках застосовували, щоб уникнути ескалації? До цього геноцидного типу війни, і тепер я думаю, що нам не варто боятися того, що ж іще може статися»,- зауважив глава МЗС Естонії.

«Тож, заради людства, заради нашої власної безпеки в Європі ми повинні діяти», – наголосив Рейнсалу.

Він підкреслив, що союзники мають надалі посилювати підтримку України. Зокрема, за його словами, потрібні нові поставки систем ППО для захисту цивільних територій, цивільної інфраструктури, особливо до моменту, коли настане зима.

Як повідомлялося Президент України Володимир Зеленський переконаний, що російському терору треба відповідати силою на всіх рівнях: і на полі бою, і за допомогою санкцій, і в юридичній площині.