Сьогодні стало відомо, що судді Вищого антикорупційного суду відмовилися конфіскувати частину вартості елітної квартири народного депутата з “Батьківщини” Михайла Волинця. Таке рішення ухвалили служителі Феміди Катерина Широка, Андрій Біцюк та Володимир Воронько.
Ситуацію описали у телеграм-каналі Центру протидії корупції.
“Судді Вищого антикорупційного суду Катерина Широка, Андрій Біцюк та Володимир Воронько відмовилися конфіскувати елітну квартиру народного депутата з “Батьківщини” Михайла Волинця.
У квітні журналісти Радіо Свобода виявили в декларації Волинця, що він придбав трикімнатну квартиру в елітному комплексі “Бульвар фонтанів” на Печерську в Києві. Її вартість сягала понад 7 млн гривень. При цьому з огляду на законні доходи депутата йому не вистачало на квартиру близько 3 млн гривень. Тому прокурор просив визнати актив необґрунтованим та конфіскувати квартиру в дохід держави.
Рішення можна оскаржити в Апеляційний палаті ВАКС.
Це друга справа про цивільну конфіскацію, яка потрапила на розгляд Вищого антикорупційного суду. У серпні ця ж колегія конфіскувала в депутата з ОПЗЖ Іллі Киви понад 1,2 млн гривень, які він нібито отримав від здачі в оренду жомової ями на Полтавщині”.
Нагадаємо, журналісти розслідування «Схем» (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший») встановили, що Волинець не вказав у декларації за 2020 рік джерело походження майже трьох мільйонів гривень на купівлю елітної квартири на Печерську.
Сталося це після того, як в червні 2020 року Михайло Волинець продав свою двокімнатну квартиру в Києві на Подолі за чотири мільйони гривень. І одразу придбав нове житло з у півтора рази більшою площею в комплексі «Бульвар фонтанів» – елітній новобудові на Печерську, а також оформив на себе два паркомісця. Усе це коштувало депутату понад сім із половиною мільйонів гривень.
У ході порівняння декларації народного депутата за 2019 і 2020 роки, журналісти з’ясували, що коштів, які народний депутат вказав у декларації, було недостатньо, щоб покрити різницю у три з половиною мільйони гривень для придбання більших апартаментів у Києві.
На запитання «Схем», як Волинець може пояснити джерело походження частини коштів на придбання квартири на Печерську, він відповів так:
«У мене були заощадження. Я все життя працював. На важких, відповідальних роботах. Я працював у шахті довгий час. Це по-перше. По-друге, я живу з жінкою, яка також вклала свій внесок у цю квартиру».
Також Волинець пояснив, чому не вказав цю інформацію в декларації:
«Ми не в шлюбі. Вона не вважає за потрібне, щоб я це робив… Це не обов’язково (декларувати – ред.). Вивчіть закон».
Але спеціалісти у сфері протидії корупції стверджують, що депутат мав би задекларувати цивільну дружину та її активи, якщо веде з нею спільний побут.
Так з огляду на законні доходи депутата йому б не вистачало на квартиру близько 3 мільйонів гривень. Саме стільки прокурор і просив конфіскувати в дохід держави.
Тоді у коментарі «Схемам» речниця НАБУ Світлана Оліфіра зазначила:
«5 травня Генеральним прокурором було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості. І доручено детективам власне здійснювати розслідування за фактами ймовірного недекларування особи, яка може підпадати під статус члена сім’ї та її майна»
Цікаво, що санкція статті, за якою тоді відкрили це провадження, як мінімум передбачає штраф, а як максимум – обмеження волі строком до двох років.
«Міру покарання визначатиме суд після того, як досудове слідство буде завершено і обвинувальний акт детективи і прокурори скерують до Вищого антикорупційного суду», – додала Оліфіра.
Варто зазначити, що для уникнення таких одіозних ситуацій Володимир Зеленський й обіцяє радикально реформувати українську судову систему.
Під час ексклюзивного інтерв’ю телеканалу ІСТV голова держави нагадав, що реформа отримала схвальні відгуки від європейських інституцій.
На думку президента України Володимира Зеленського, судова реформа в Україні «дійсно багато років буксувала», але наразі відбувається у належному темпі.
«Ми проголосували два нових закони – «Про вищу кваліфікаційну комісію суддів» і ВРП (Вища рада правосуддя). Це дві головні реформи. Вам скаже будь-хто», – заявив голова держави.