23 серпня в Києві відбудеться перший саміт “Кримської платформи”. У ньому натепер погодилися взяти участь близько 40 країн. Нещодавно стало відомо, що президент США Джозеф Байден і віцепрезидентка Камала Гарріс не приїдуть, замість них американську делегацію представлятиме міністр транспорту США Пітер Буттіджедж.
Чого влада очікує від “саміту Кримської платформи”, які питання обговорюватимуться та як цей проєкт допоможе повернути Крим в Україну Суспільному розповів учасник платформи, народний депутат і лідер кримськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв.
Які саме питання плануєте обговорювати на саміті 23 серпня? І як саме Кримська платформа допоможе вирішувати питання Криму?
— Зараз готується проєкт, хартія, підсумкові документи, які будуть підписуватися учасниками. Текст зараз узгоджується. Щоб він підходив усім, бо хтось хоче радикальних, більш жорстких виразів, дехто — м’якіших. Тому сказати точно, як воно буде, поки все точно не узгоджено, не можна. Наприклад, Туреччина прислала свої зауваження.
Буде говоритися (під час саміту – ред.) по всіх аспектах: що будемо робити для деокупації, про стратегію деокупації, яка була прийнята на РНБО. Всі результати будуть залежати від того, скільки буде країн і на якому рівні будуть учасники. Росія дуже активно протистоїть цьому. У них в Міністерстві закордонних справ створені два підрозділи. Перший працює на дискредитацію самої ідеї “Кримської платформи”, на те, що це порожня балаканина, що це ні до чого не призведе.
Другий — міцно займається тими країнами, які збираються взяти участь у “Кримській платформі”. Вони оголосили вже, що ті, хто збирають взяти участь у “Кримській платформі”, посягають на територіальну цілісність Росії й тому будуть під відповідними регуляціями. Когось це лякає, когось ні.
Недавно у нас були керівники парламентських комісій із закордонних справ Балтійських країн, ми обговорювали тиск з боку РФ. Я спитав у них, чи будуть вони брати участь у платформі. Мені дуже сподобалася відповідь голови латвійської делегації.
Він сказав, так звісно, тиск здійснюється, але у нас моральний компас іще не зламався, тому ми будемо брати участь на найвищому рівні. І при цьому не лише на цьому саміті, а в усій роботі по деокупації Криму. Тож ми розраховуємо на країни, в яких моральний компас не зламався.
Хто буде учасниками Кримської платформи від інших країн?
— До останнього моменту багато країн не будуть казати, оскільки відразу ж починається тиск Росії. Але близько 40 країн підтвердили. На вищому рівні, на рівні президентів і прем’єр-міністрів це, здається, 8-10 країн. Франція пропонувала участь міністра закордонних справ. Сполучені Штати направляють міністра транспорту, досить впливова фігура в кабінеті міністрів Сполучених штатів — Піт Буттіджедж.
І, крім того, близько 70 країн на нього очікують.У нас трохи ображаються, що зустріч з Зеленським відкладається, але це не тому, що ігнорують Україну, просто в американців свої плани, свої зустрічі. Одним словом ми розраховуємо, що все-таки “Кримська платформа” буде успішною. Уже те, що про це дуже багато пишуть, при чому у всьому світі, тема Криму, тема деокупації Криму підіймається на потрібний рівень, тут уже великий плюс.
Хто вже погодився приїхати?
— На вищому рівні — прибалтійські країни: Естонія, Латвія і Литва, потім Словаччина, Польща, Франція, Туреччина, ми очікуємо Ердогана, але в розмові з Зеленським він сказав, що якщо він не приїде, то вони будуть представлені належним чином.