Україну і російсько-український конфлікт навряд чи можна назвати головними темами передвиборчої кампанії у Німеччині. Так, звичайно, політики обмінювалися думками і про сам цей конфлікт, і про долю проєкту «Північний потік-2» — але все-таки головними темами, які обговорювали на дебатах кандидати на посаду федерального канцлера від провідних політичних партій країни, були питання внутрішньої політики.

Всі прекрасно розуміють, що це найважливіші вибори для Німеччини за кілька десятиліть. І аж ніяк не тільки тому, що з політичної сцени країни зійде Ангела Меркель, яка очолювала федеральний уряд протягом останніх 16 років. А ще й тому, що саме із зусиллями Меркель пов’язана політична система балансу інтересів абсолютно різних, я б навіть сказав — протилежних поглядів на майбутній розвиток Німеччини, — пише Віталій Портников для Радіо.Свобода.

І ось тепер виникає питання: а що ж наступний федеральний канцлер? Чи вдасться йому об’єднати непоєднувані інтереси в разі, якщо не буде ніякої іншої можливості сформувати новий уряд? І чи зможе такий уряд непоєднуваних інтересів довго проіснувати без Меркель? Адже Меркель була великим майстром компромісів, це був її політичний стиль, прояви якого нерідко викликали подив не тільки у німців, а й в українців, наприклад. Підтримує Україну в її протистоянні російської агресії? Але чому ж тоді виступає за продовження будівництва «Північного потоку-2»? Домагається продовження санкцій проти Росії в ситуації, коли багато її колег по ЄС намагаються від цих санкцій позбутися? Але чому тоді летить на зустріч з Володимиром Путіним?

А відповідь на це здивування є простою — тому що це Меркель і є. Тому що це і є її рецепт багаторічного збереження влади. Але чи буде володіти секретом цього рецепта новий федеральний канцлер?

Це і є, насправді, найголовніше питання цих виборів. Питання і для Німеччини, і для Європи, і для України.

Якщо новий голова федерального уряду виявиться не здатним до щоденного пошуку компромісу і на політичній сцені Німеччини, і на не менш непростій політичній сцені Європейського союзу, Німеччина просто може втратити роль — ні, не економічного локомотиву Європи, а головного гравця при виробленні принципових рішень.

І це, звичайно ж, негайно позначиться і на позиціях країни під час обговорення питання про збереження санкцій проти Росії, і на переговорах у «нормандському форматі», і на можливостях Берліна у непростому діалозі з Москвою. Ну і, звичайно ж, цим перш за все скористається сама Москва — тим більше, що інструмент активного впливу на німецькі економічні і політичні інтереси — дві гілки «Північного потоку» — у Володимира Путіна вже є.

Варто також зазначити, що Перемогу на парламентських виборах в Німеччині одержує Соціал-демократична партія (СДПН).

Партія набрала 25,7% голосів, повідомляє Федеральна виборча комісія країни за підсумками підрахунку даних всіх 299 округів.

Друге місце – у блоку Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС), який підтримали 24,1% виборців. Це найгірший результат на федеральних виборах в історії консервативного блоку, повідомляє Deutsche Welle.

«Зелені» отримують 14,8%, Вільна демократична партія (ВДП) – 11,5%, «Альтернатива для Німеччини» – 10,3%.

Партія «Ліві» набрала 4,9% голосів. Вона проходить в парламент завдяки тому, що отримала три прямих мандати у виборчих округах.

Лідери ХДС/ХСС і СДПН Армін Лашет і Олаф Шольц по різному оцінили підсумки виборів, при цьому обидва заявили про готовність сформувати і очолити коаліційний уряд.

У свою чергу Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба висловив думку, що нова коаліція, яка сформується в Німеччині за підсумками парламентських виборів, буде сприятливою для україно-німецький взаємин. За словами міністра, МЗС системно працювало з усіма ключовими німецькими політичними силами ще до виборів.

«Ім’я канцлера важливе, але Україну найбільше цікавить, якою буде коаліція. З тих комбінацій, які я зараз бачу, коаліція буде сприятливою», – заявив Кулеба в інтерв’ю «ТСН», що транслювалося ввечері в неділю, 26 вересня.

«Ми працювали з кожною з політичних сил, які зараз будуть вести коаліційні переговори, і доводили їм позицію України щодо ключових питань», – підкреслив міністр.