Головні новини України
Подобається

“Що можна вимагати безкоштовно, а за що доведеться платити”: Що варто знати про медичну реформу в Україні

09/07/2018     Автор: Яна Романська
“Що можна вимагати безкоштовно, а за що доведеться платити”: Що варто знати про медичну реформу в Україні

Однією з найгучніших тем для обговорення в Україні залишається медична реформа, багато пунктів якої лякають як пацієнтів, так і самих лікарів.

Зокрема, українців турбує вартість медичних послуг. Ходять чутки, що після остаточного впровадження всіх пунктів медреформи, держклініки за цінами встануть на рівень з приватними.

Популярне: Тепер поїхати до країн ЄС українцям стане складніше: Скільки коштуватиме дозвіл і коли почнуть діяти правила

Популярний зараз міф про те, що кожен пацієнт відтепер отримуватиме медичну допомогу суто в межах тієї суми, яку буде виділяти на нього держава медустанові:

– на дітей до 5 років – по 1480 грн,

– на дітей 6-17 років – по 814 грн,

– на людей 18- 49 років – 370 грн,

– на 40-64-річних – по 444 грн,

– від 65 років і старше – по 740 грн.

Тобто на мінімальну суму можна двічі здати загальний аналіз крові, або сходити на один прийом до лікаря, якщо брати середні тарифи приватних клінік. Все інше доведеться оплачувати самому.

 "Боюся, що похід в державну поліклініку буде коштувати стільки ж, скільки і в приватну. А це мінімум 300 гривень за прийом. Плюс аналізи в платних лабораторіях, обстеження в діагностичних центрах і т.д. – тобто виходить непідйомна сума для більшості. Не розумію поки нічого, але вже страшно ", – висловив свої побоювання 40-річний Олександр.

У свою чергу Міністерство охорони здоров'я запевняє, що ці побоювання порожні – основні і популярні медичні послуги первинної медицини (до вторинної реформа поки не добралася) будуть оплачуватися за рахунок держави.

За фактом виходить, що практично все те, що зараз українці отримують безкоштовно, таким і залишиться.

Згідно повідомлення на сайті МОЗ, з вас не мають права вимагати гроші за перелік послуг, затверджений Кабміном, навіть в приватних медустановах, які підписали договори з Національною службою здоров'я, не кажучи вже про державні.

Отже, безкоштовними залишаються такі послуги:

Спостереження за станом здоров'я дорослого або дитини, постановка діагнозу, лікування сімейним лікарем, терапевтом або педіатром;

Направлення до фахівця вторинної або третинної допомоги – отоларинголога, ендокринолога, хірурга, гінеколога, уролога та ін .; ті, за наявності направлення, також зобов'язані прийняти вас безкоштовно;

Ведення пацієнтів з хронічними захворюваннями і станами;

Ведення неускладненій вагітності;

Планові обов'язкові огляди немовлят – 10 оглядів лікаря і 6 оглядів медсестри в перший рік, 2 огляди в другій і 1 огляд в третій.

Відстеження вакцинації пацієнта згідно з календарем щеплень (вакцини проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, коклюшу, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту поставляються державою);

Обов'язкові профілактичні обстеження на ряд захворювань;

Консультації щодо профілактики хвороб;

Виписка рецептів на ліки, зокрема за програмою "Доступні ліки";

Візит лікаря додому і надання послуг швидкої допомоги;

Паліативна допомога;

Надання медичних довідок, лікарняних, напрямків та ін.

"Поки в Україні в державних медустановах немає затвердженого списку платних медичних послуг. Отже, немає і точної інформації про їх вартості. Поки всі документи знаходяться на етапі розгляду і узгодження, так що говорити, які послуги стануть платними і їх ціна – дуже рано", – пояснив нам лікар Віктор Литвиненко.