Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков викреслив з базового закону МВС пункти, які забороняють роздавати зброю цивільним.

Підписуючи Наказ №1521 "Про відомчу заохочувальну відміну МВС України "Вогнепальна зброя", міністр Арсен Аваков свідомо викреслив посилання на затверджений Законом України від 22.02.2006 року чинний Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України, який прямо забороняє роздавати вогнепальну зброю цивільним особам.

Про це розповідає Корупція. Інфо

Як відомо, Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков щедро дарував зброю цивільним, у тому числі й волинянам. До слова, нині він заявляє, що легалізацію вогнепальної зброї не підтримує.

Як ідеться в матеріалі, стаття 11 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України каже, що нагородна зброя може видаватися Міністром внутрішніх справ лише вищому командному складу МВС. 

"Відзнакою Міністерства внутрішніх справ "Вогнепальна зброя" має право нагороджувати Міністр внутрішніх справ України за сумлінну службу, особливі заслуги в боротьбі зі злочинністю та охороні громадського порядку осіб командуючого складу", – записано в Законі.

Як повідомляв раніше нинішній Генеральний прокурор України Юрій Луценко, така норма була спеціально внесена до Статуту у 2006 році, щоб припинити практику безконтрольної та нецільової роздачі вогнепальної зброї міліцейським керівництвом.

При введенні своїм наказом нового Положення про відзнаку "Вогнепальна зброя", Арсен Аваков викреслив звідти рядок про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України та послався на Дисциплінарний статут,

що не має відношення до Збройних Сил України. Він дозволяє вручення нагородних пістолетів не тільки Міністерства оборони, а й "іншим центральним органами виконавчої влади, які мають у своєму складі воєнізовані підрозділи", причому не тільки військовим, а й іншим особам за бездоганну службу та видатні заслуги перед Збройними Силами України".

Згідно з чинним законодавством, чиновник не може керуватися нормами не профільного Закону у питаннях, які врегульовані Законом профільним для його відомства. 

Тим не менш, незважаючи на очевидну невідповідність законодавством, Наказ Авакова №1521 благополучно зареєструвало Міністерство юстиції України, очолюване однопартійцем Авакова Павлом Петренком.

За тиждень до підписання Наказу Аваковим Кабінет міністрів України, очолюваний тоді ще одним однопартійцем Авакова Арсенієм Яценюком, своєю Постановою затвердив нову редакцію Положення про Міністерстві внутрішніх справ. 

Положення поповнилося новим пунктом 18 статті 11 про повноваження Міністра: "встановлює відомчі заохочувальні відзнаки та вирішує питання про нагородження ними".

Закон України має вищу юридичну силу, ніж Постанови КМУ та Накази Міністра, які, як підзаконні акти, повинні приводитись у відповідність з ним.

Перша спроба "прив'язати" до МВС Дисциплінарний статут Збройних Сил України була зроблена в 2010 році Міністром Анатолієм Могильовим. 

Переписуючи Положення "Про відомчу заохочувальну відміну МВС України "Вогнепальна зброя", Могильов поряд з посиланням на Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ вніс туди посилання на статті 43 та 44 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, після чого вручив нагородний пістолет президенту Януковичу.

Колишній депутат Юрій Луценко назвав такі дії незаконними та захотів деюстирувати Наказ міністра. "Це порушення закону "Про дисциплінарний статут органів МВС", який наказує вручати іменну зброю тільки особам начальницького складу МВС", – заявив депутат. 

Також Луценко повідомив, що звертався до Генпрокуратури та Мін'юсту з вимогою перевірити, чи справді зареєстрований такий Наказ і, якщо був, деюстувати його як незаконний.