Указ президента Володимира Зеленського про звільнення Олександра Тупицького з посади судді КСУ можуть скасувати – таке рішення ухвалив Верховний суд. Своєю чергою Офіс президента оскаржив “відновлення” судді.

Радник голови ОП Михайло Подоляк повідомив про це у коментарі РБК-Україна.
Офіс вже подав апеляцію на рішення суду. Тепер доля Тупицького залежить від її розгляду у Великій палаті ВС.

“Якщо вона залишить без змін рішення першої інстанції, то у команди Зеленського не залишиться аргументів, щоб блокувати відновлення екс-глави КСУ”, – сказав він.

Нагадаємо, Верховний суд скасував указ, згідно з яким Тупицький позбувся посади в Конституційному суді.
На думку суду, президент вийшов за рамки своїх повноважень.

Повідомляється, що Касаційний суд в складі Верховного суду задовольнив позов Тупицького до Зеленського, визнав протиправним та скасував указ від 27 березня 2021 № 124/2021, після якого Тупицький позбувся посади судді КСУ.

Як роз’яснив ВС, президент при формуванні органів влади й нормуванні їх діяльності зобов’язаний діяти лише на підставі Конституції та законів в межах своїх повноважень (ст. 19 Конституції України).
При цьому підстави і порядок звільнення судді КСУ визначено в ст. 149-1 Конституції і ст. 20 закону “Про Конституційний суд України”. А реалізація повноважень президента щодо формування складу КСУ здійснюється шляхом видання указів про призначення суддів.

“Іншого способу реалізації президентом конституційних повноважень, пов’язаних з формуванням КСУ, зокрема шляхом скасування раніше прийнятих актів з кадрових питань (в конкретному випадку при призначенні судді Конституційного суду України на цю посаду), Основним Законом не передбачено”, – відзначили в прес-службі.

Своєю чергою президент України Володимир Зеленський був здивований рішенням Верховного суду щодо його указу про звільнення Олександра Тупицького з Конституційного суду. У Офісі президента вважають це рішення спробою зірвати судову реформу.

Про це повідомив у своїй заяві прес-секретар президента Сергій Никифоров.
Як він зазначив, на Банковій вважають, що рішення Верховного суду було ухвалене не на користь особисто Тупицького, а на користь “старих порядків в судовій системі”, які президент намагається реформувати.

“Сьогоднішнє рішення є відвертою спробою повернути Олександра Тупицького до стерна Конституційного суду, аби звідти зірвати проведення судової реформи й залишити старі схеми… У президента є 30 днів на оскарження рішення, він цим неодмінно скористається”, – сказав прес-секретар глави держави.