Віктор Пінчук вже багато років є одним з найбагатших і найвпливовіших людей в Україні. Він – філантроп, меценат і мільярдер, який володіє великою мережею бізнес-проектів в різних галузях.

У 2008 році Пінчук був визнаний Forbes найбагатшим українцем, його статки оцінювалися в 2-3 мільярди доларів. Проте, політичні проекти Пінчука найчастіше провалювалися, а сам він зараз розпродає основні наявні у нього в запасі активи і готується емігрувати.

Чому так відбувається? Розбиралися в матеріалі Klymenko Time.

Чутки про те, що олігарх починає «здавати позиції», з’явилися в політичному істеблішменті України ще близько 10 років тому. Остаточно вони закріпилися після подій 2014 року.

Тоді стало зрозуміло, що має серйозні зв’язки на заході бізнесмен, тим не менш, в постмайданної Україні не може знайти собі місця в силу різних причин, головною з яких є глобальна незатребуваність його активів в стрімко мінливому світі.

Політолог і глава фонду «Українська політика» Кость Бондаренко упевнений, що Пінчук сьогодні дійсно поступово згортає свою ділову активність в Україні, і тому є цілий ряд причин.

«Прямих доказів« скрутного стану »Пінчука немає, але є багато непрямих. Він продає підприємства, телеканали, про це говорять в експертному співтоваристві – але ж немає диму без вогню. Чутки ходять давно. Він завжди був орієнтований на демократів, з 2004 року активно з ними контактував, вони створювали йому імідж «позитивного» олігарха, який, на відміну від інших, орієнтований на Захід і приймає їх цінності … Кажуть, Пінчук збирається виїхати в Лондон. Але він – така «річ у собі» … Після перемоги Байдена його позиції можуть посилитися. Пінчук не знайшов себе ні за Януковича, ні після Майдану … », – зазначає експерт.

Йому вторить політолог, глава центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов. За словами Золотарьова, розмови про банкрутство Пінчука йдуть давно і вони не безпідставні.

«Він уже років 10 як поступово згортає свій бізнес. Це залежить багато в чому від кон’юнктури … Тому він по чуть-чуть згортає ділову активність. При цьому він один з найбільш далекоглядних олігархів України, який вже давно вибудував хорошу комунікацію із західним істеблішментом. Перемога Байдена може повернути його в «обойму». Економічна могутність вже не те, але вплив все ще є … Його розпродаж активів – розуміння того, що краще зробити все раніше і самому, ніж дочекатися, поки «смажений півень клюне» – а він уже скоро «клюне».

Справи Віктора Пінчука останнім часом явно йдуть на спад. Розпродаж активів, нерентабельність бізнесу, штрафи від АМКУ – все це змушує олігарха позбавлятися від українських капіталів.

Сьогодні «економічна зірка» Пінчука на заході – і це слідство не стільки його стилю управління, скільки в цілому ознаку «початку кінця» тієї української бізнес-генерації, яку прийнято називати олігархією.