У теорії державні маєтки мали б бути винагородою чесним чиновникам. Вірно служив “за одну зарплату” – отримуй дачу. Однак в Україні “дачники” – це ті, хто без усілякої допомоги міг би придбати собі житло.

Навіть елітне. Виселення трутнів з державних дач – справа не легка. І українцям ще й доведеться доплатити колишнім чиновникам, яких виселяють, йдеться у розслідуванні програми “Гроші”.

Нещодавно президент та РНБО нарешті звернули увагу на те, що роками викривали журналісти, у тому числі «Гроші», і підтвердили: на державних дачах в елітній Кончі-Заспі за наш з вами рахунок живуть ті, хто все це і без державної допомоги міг би просто купити. Це й міністри часів Януковича Раїса Богатирьова, Дмитро Табачник, Олександр Лавринович, екс-віце-прем’єри Володимир Семиноженко та Генадій Зубко, колишній генпрокурор Святослав Піскун та багато менш відомих. Відтак їм наказали збирати речі. Серед «нових облич» з дачами розпрощаються екс-заступник міністра Давид Макарьян та Володимир Ільїн. Останній навіть не чиновник, а колишній топ-менеджер компанії «Богдан»!

Загалом мають звільнитися двадцять маєтків. Однак простим виселення не буде. Зокрема, тому, що для того, щоб колишні можновладці звільнили державне житло, державі доведеться ще й доплатити. Вгадайте, з чиїх кишень? З державного бюджету, тобто з кишень українців.

Зокрема, за словами секретаря РНБО Олексія Данілова, десь держава «заборгувала» «дачникам» понад 2 млн гривень, десь – понад три…

«Одному пану підприємство заборгувало 2,9 млн гривень. Є люди, яким заборгували 3,2 млн гривень. А одній пані підприємство заборгувало 11,8 млн гривень», – розповів він «Грошам».

Тобто чиновники роками жили на державних дачах за наш кошт. Але, коли прийшов час звільняти маєтки, виявилось, що після виселення, українці їм ще лишаються винні»! Що ж це за будинки, які ще й приносять прибуток?

Документи, які отримали «Гроші», роками були таємницею під сімома замками. Адже вони свідчать про карколомну схему: як звести власний палац на «козирних землях», отримати компенсацію від держави, жити ледь не за безцінь і на десятки років гарантувати собі «не виселення».

Наприклад, один зі «списку на виселення» – Юрій Гайсинський. На початку 2000-х був прокурором Київщини. Має договір про оренду будинку на майже 140 квадратів. Та вочевидь, державна дача для Гайсинського була недостатньо розкішною. Відтак вирішив її перебудувати. І навіть підписав з державою ще й «інвестиційний договір». Колишній прокурор у 2002 році зобов’язався «вкласти» у маєток 3,5 мільйона (!) гривень. На той час це майже 660 тисяч (!) доларів – сума просто фантастична. Дивно, що нікого не зацікавило, де прокурор її взяв на державній службі…

Якщо мислити логічно, виникає питання: хто ж буде вкладати 660 тисяч доларів в орендований державний будинок, з якого тебе ще й виселити можуть. І тут виявляється найцікавіше. Вже 19 років держбюджет – тобто ми з вами – фактично повертав Гайсинському ці гроші.

Схема геніальна. Вкладаєш власні кревні у державний будинок і щомісяця платиш за оренду значно менше, ніж це вартує. По суті, держава видає житло «у розстрочку». Інакше довелося б платити значно більше. Як, наприклад, екс-віце-прем’єру Генадію Зубку.

«Я платив понад 100 тисяч на місяць, – зізнався він «Грошам». – А тепер мене виселяють. І хто платитиме такі ж гроші?»

Річ у тім, що вигідною схемою скористалися чимало фігурантів нинішнього «списку на виселення». Раїса Богатирьова повністю перебудувала «свою» дачу. Тепер це чи не найкрутіший у селищі маєток.

Або екс-нардеп Іван Васюник. Він теж вклав у державну дачу у 2008-му мільйон гривень.

Колишній генпрокурор Святослав Піскун теж зізнався, що «свою» дачу перебудував. І платив за її оренду всього лиш 5 тисяч гривень на місяць.

Не дивно, що врешті прийшов час таких «хитрих» чиновників виселяти. Але вони далекоглядно уклали договори так, щоби позбутися їх було майже неможливо! Наприклад, у договорі на проживання Володимира Семиноженка, який укладався ще у 2002 році, сказано, що жити на держдачі він може до 2027 року.

Тож виселити його можна хіба, якщо не платить, пошкоджує будинок чи порушує договір. Так само – з іншими зі списку на виселення. Відтак суд цілком може стати на їхню сторону!

Та попри це президент та РНБО обіцяють не зупинятися. «Хочу підкреслити – ці 20 осіб є першими і далеко не останніми», – каже Володимир Зеленський.

Що ж, побачимо. Звільнені приміщення уже почали передавати дітям-сиротам. А старі схеми – прикрили. Відтак є надія, що в цих елітних місцинах, врешті, мешкатимуть дійсно найдостойніші.

А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.