Політолог і публіцист Андрій Піонтковський в інтерв’ю УНІАН відповідаючи на запитання, чи дійсно США хочуть, щоб Україна вийшла тільки до кордонів 24 лютого, а далі якось це все врегулювати, політолог нагадав, що є офіційні документи Великої вісімки.

Засідання 14 жовтня і 12 грудня закінчувалися прийняттям заяв, в яких висувалася вимога повного виходу російських військ з усієї окупованої території. Там немає ніякого 24 лютого. Була дуже показова прес-конференція Макрона і Байдена, де вони обидва не дуже охоче, але змушені були повторити цю формулу.

Було сказано: “Мир в Україні може бути встановлений тільки одним способом – повним виведенням російських військ з окупованої території. На сьогодні Путін до цього не готовий, тому у нас немає ніяких підстав для переговорів з ними. Коли він погодиться на це, ми вступимо з ним у переговори”. Це тверда позиція Заходу була підкреслена і на конференції в Бухаресті. 

5 листопада приїжджав Салліван до Києва. У західній пресі писали, що він їде не чинити якийсь тиск, але прозондувати Польщу, порадитися, висловити якісь припущення. Реакція Києва була такою ж, як 16 червня, коли приїхали Макрон, Шольц і Драгі з італійським планом: “Давайте припинення вогню і двосторонні переговори про суперечливі території”. Тоді ж їх послали за тією ж адресою, що і російський корабель. Те ж саме зробили з Салліваном. Цей сигнал був зрозумілий Заходом. Після цього ніяких спроб тиску не чинилося. 

Розбіжність в іншому проявилася на прес-конференції з Байденом. Ключовим було останнє питання, яке Байдену поставила українська журналістка. Вона згадала про стару історію, коли в Америці говорили, що не можна передавати Україні Javelin, Stinger, гаубиці, HIMARS, Patriot. Але в підсумку все передавали, але хотілося б, щоб це відбувалося швидше.

Так вона задала питання: “Може бути і ATACMS можна буде передати?” Байден дуже цікаво відреагував. Спочатку він у жартівливій формі сказав: “Я згоден”. Але потім почав дуже серйозно відповідати: “Я б дав, але це б порушило єдність наших союзників, єдність НАТО, єдність Європейського Союзу”.

Загалом, він дав зрозуміти, що проти цього заперечують наші європейські союзники. Байден підкреслив, що у них дві цілі – це підтримати Україну і не допустити ескалації і Третьої світової війни. Це було його найбільш непереконливе місце у виступі.

Не можна цю війну затягувати. Україна вже завоювала стратегічну перевагу. Тягар цієї війни зараз визначається у Вашингтоні наданням вирішального набору зброї. 

Для Заходу погодитися на поточний стан справ і на війну на виснаження – це просто злочин. Захід має дуже простий інструмент – забезпечити 300 танків, 700 БТР, 600 гаубиць та ракети ATACMS. І війна закінчиться через кілька тижнів. Це будь-який військовий експерт вам скаже. 

Відповідаючи, які часові рамки може дозволити собі Захід, Андрій Піонтковський зазначив, що це залежить і від нашої української політики. Те, що я пропоную – це використовувати нашого більш рішучого союзника – Великобританію.

Є два дуже суперечливих враження після візиту Зеленського до Вашингтона. З одного боку чудовий рівень підтримки американського народу, Конгресу і президента Байдена. А в той же час доброзичлива для України фраза: 

“Ми з вами залишимося до кінця”. До якого, вибачте, кінця? При будь-якій системі ППО, при будь-яких Patriot, якщо росіяни будуть отримувати ракети з Ірану і Північної Кореї, вони будуть знищувати українські міста.

До якого кінця? До кінця десятків тисяч людей? Який кінець, коли це можна просто закінчити протягом декількох тижнів? Я думаю, цю думку потрібно дуже чітко просувати в суспільній свідомості заходу,-підсумував політолог.