В економіку України за 29 років незалежності вдалося залучити приблизно $50 млрд прямих іноземних інвестицій, тоді як Польща за такий самий період отримала $240 млрд, розповів глава Центру економічного відновлення Кирило Криволап. Про це експерт повідомив на першій зустрічі з широкого обговорення Національної економічної стратегії-2030 за участю прем’єр-міністра, представників Кабміну, Верховної Ради та Офісу президента.

“Україна є хронічно недоінвестованою державою. У 2019 році Україна залучила $5,83 млрд прямих іноземних інвестицій, що майже у три рази менше, ніж у сусідній Польщі. Важливо, що прямі іноземні інвестиції зросли у 2019-му на 7% і водночас були у два рази нижчими, ніж перекази від заробітчан. Ця пропорція не є здоровою, адже у сусідніх Польщі, Росії та Туреччині інвестиції перевищують перекази у 2,5, три та 10 разів, відповідно”, – пояснив Криволап.

Він додав, що внаслідок негативного впливу пандемії за 10 місяців минулого року надходження прямих іноземних інвестицій в Україну становили всього $220 млн. Тому Національна економічна стратегія-2030 пропонує запровадити податкові пільги для зовнішніх інвесторів: податкові канікули, відшкодування частини капітальних інвестицій (CAPEX), спеціальні податкові режими, забезпечення розвитку та створення нових індустріальних парків.

На основі широкого обговорення стратегії буде розроблено проєкт рішення Кабінету Міністрів, який передбачить формування економічної політики до 2030 року, а також затвердить пріоритети для програми дій уряду і законів на найближчі три роки.

Центр економічного відновлення – аналітична платформа, яка займається підтримкою уряду в розробленні рішень щодо реагування на економічні виклики, а також стратегій для економічного зростання.

У січні Світовий банк поліпшив прогноз зростання ВВП України у 2021 році. На думку аналітиків банку, 2021 року економіка України зросте на 3%, 2022-го – на 3,1%. До цього Світовий банк прогнозував, що ВВП України зросте на 1,5% після падіння на 5,5% у 2020-му.

За прогнозами уряду, ВВП України 2021 року зросте майже на 5%.