Заяви Вітольда Фокіна, заступника Леоніда Кравчука у тристоронній контактній групі, покоментували провідні українські політики. Позиція більшості політичних сил жорстка: військові злочини не підлягають амністії, а Фокіна треба усунути із ТКГ, якщо його позиція не є офіційною політикою Києва. Свою оцінку дали: Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, спікер Верховної Ради Дмитро Разумков та франкція “Європейська Солідарність”.
Дмитро Разумков прокоментував неоднозначну заяву заступника голови української делегації в Тристоронній контактній групі Вітольда Фокіна.
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков розкритикував ідею про повну амністію проросійських бойовиків на Донбасі. Він вважає, що Україна не може йти своїм шляхом у питаннях амністії військових злочинців, а спиратися на міжнародний досвід.
“Цілковита амністія є військовим злочином, і в жодній державі світу це не підлягає амністії. Це – реалії, з якими стикався світ вже багато років, і я думаю, що Україна тут навряд чи може йти своїм окремим шляхом”, – сказав Разумков.
За словами глави МВС, жоден український воїн не має гинути через недолугі політичні спекуляції.
“Жоден наш солдат не має гинути через недолугі політичні спекуляції. Тому заява представника України у ТКГ Фокіна про загальну амністію та особливий статус для всієї території Донбасу є провокативною і не відповідає національним інтересам. Пам`ятаємо про те, що за кожен клаптик української землі на Донбасі загинули тисячі наших солдат”, – заявив Аваков.
У «Європейській солідарності» заяву першого заступника голови ТКГ про можливість проведення виборів в ОРДЛО, загальної амністії і «особливого статусу» назвали планом демонтажу української державності. В «ЄС» вимагають оприлюднити позицію української делегації і не допускати подібних заяв Фокіна, який кілька років тому закликав Україну з розумінням поставитися до російської анексії Криму.
“Європейська Солідарність” вимагає негайного усунення Фокіна зі складу українського представництва у ТКГ, інакше ми будемо вважати, що особливий статус для всього Донбасу – це пропозиція Зеленського. І це змусить нас скоригувати ставлення партії до самого президента і зайняти більш жорстку позицію, розуміючи, що саме він є покровителем капітулянтського курсу”.
Нагадаємо, заступник Кравчука в інтерв’ю проросійському виданню “Страна” заявив, що є поступки, на які Україна може піти. З обох боків, мовляв, “було скоєно чимало злочинів”. Це все слід розслідувати, а винних – притягнути до відповідальності.
“Але сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців і командирів”, наполягає Фокін, потрібна загальна амністія”.