Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у середу звільнив міністра з питань житлового господарства, регіонального розвитку й місцевого самоврядування Майкла Гоува, який відкрито зажадав відставки глави уряду на тлі внутрішньополітичних скандалів.

Про це повідомляє “Європейська правда”.

Гоув став першим урядовцем, якого Джонсон звільнив сам на тлі низки відставок членів його кабінету.

Зазначимо, що Гоув підтримував вихід Великої Британії з ЄС і на цьому тлі зблизився з Джонсоном. У 2019 році він був одним із претендентів на посаду лідера Консервативної партії після відставки Терези Мей, але пізніше зняв свою кандидатуру на користь Джонсона.

Загальна кількість відставок з уряду чинного британського прем’єра, за підрахунками Sky News, уже становить 41.

Після зустрічі Джонсона з членами уряду, де він категорично заперечив можливість добровільної відставки, кількість звільнень, як очікується, може зрости.

Нагадаємо, причиною невдоволення Консервативної партії стали неправдиві заяви Даунінг-стрит щодо колишнього заступника “парламентського кнута” Кріса Пінчера, якого звинувачують у домаганнях до двох колег. Канцелярія Джонсона стверджувала, що він не знав про цей інцидент і тому підтримав повторне призначення Пінчера у 2022 році, але пізніше прем’єр був змушений визнати, що це не так.

Попередній раз Джонсону спробували висловити недовіру 6 червня, тоді він зберіг посаду.

Борис Джонсон від початку повномасштабного вторгення Росії активно підтримує Україну: він виступає за надання Києву достатньої військової допомоги для відвоювання всіх окупованих російськими силами територій, а також пообіцяв мільярди фунтів стерлінгів фінансової підтримки, повідомляє Віктор Андрусів.

Крім того, Джонсон двічі з кінця лютого був у Києві й проводив переговори з Володимиром Зеленським.

Що означає ризик втрати Борисом Джонсоном крісла прем’єр-міністра Великої Британії для України?

Уряд Джонсона перебуває в жахливій кризі. 27 міністрів, заступників, секретарів пішли у відставку. І хоча Джонсон має імунітет на рік, в консервативній партії вже підняли питання внесення змін, щоб спробувати відправити його у відставку ще раз. На жаль, і в суспільстві падає підтримка до консерваторів, якби вибори відбувались зараз, лейбористи отримали б 42% проти 32% у консерваторів.

Що означає ризик втрати крісла Джонсоном для України? Відставка Джонсона таки буде ударом для нас. Дуже багато залежало саме від його лідерства та амбіцій. А ще саме він бачив перспективу формування альянсу по осі Велика Британія – Україна. Однак, не треба переживати за втрату підтримку британців.

1.Ключовим питанням для нас є хто може змінити Джонсона? І тут є хороші новини. Міністр оборони Бен Волес на сьогодні є одним з найпопулярніших політиків в середовищі консерваторів, саме завдяки підтримці України. На другому місці – Пенні Мордонт, колишня міністр оборони, яка заявляла про безлімітну підтримку України на фоні війни. Зберігає шанси і Ліз Трасс, яка веде лінію максимальної підтримки України в міжнародній політиці. Значно гірше для нас, якщо це буду Ріші Сунак, міністр фінансів, який, на мою думку, і запустив цю кризу з метою звалити Джонсона.

2.Незалежно від того, хто очолить уряд – Британія провдовжить підтирмку України. Так, можливо дещо впаде активність цієї підтримки, але принципових змін не станеться. По-перше, в більшості звітів і доповідей розвідників та військових РФ визнана загрозою номер 1. По-друге, Джонсон вже набрав чимало міжнародних зобов’язань, які не так просто скинути.

Тому все буде добре. А Джонсону наснаги і перемоги в цій кризі.