Новий закон про українську мову регулює нові квоти і покарання

Закон про українську мову, який Верховна Рада має намір в березні прийняти у другому читанні, не регулюватиме використання мови у приватному житті.  Також документом передбачено тривалі перехідні періоди для впровадження норм, які можуть викликати суперечки в суспільстві.

Проект про мову в першому читанні парламент прийняв у жовтні 2018-го.  У четвер ВР почала роботу над другим читанням, але до ініціативи було подано більше 2000 поправок.  Передбачити, коли буде голосування, складно, але прийняти проект хочуть до 31 березня.

За проектом, єдина мова – українська.  На ній буде проходити навчання на всіх рівнях.  Нацменшини, поряд з українською, зможуть навчатися рідною мовою в окремих групах.  З 1 січня 2025 року український стане мовою ЗНО (сьогодні мову можна вибрати).

Розважальні заходи, конференції та фестивалі теж будуть вестися українською.  На телебаченні хочуть збільшити квоти на українську продукцію до 90% (сьогодні – 75%).  Крім того, половина накладу друкованих ЗМІ та книжок повинні бути державною мовою незалежно від попиту, як і інтерфейси комп'ютерних програм, і додатків для смартфонів.

Чиновників зобов'яжуть на робочому місці використовувати тільки державну мову, а рівень їх знань буде визначати Нацкомісія стандартів державної мови.  Вона буде видавати чиновникам і депутатам сертифікати про знання.  За словами віце-прем'єра В'ячеслава Кириленка, в особистому спілкуванні можна буде говорити на будь-якій мові.

Якщо чиновники на робочому місці спілкуються не українською мовою або не ведуть на ньому ділову документацію, їм доведеться заплатити до 6800 грн.  Навмисне спотворення мови в офіційних документах простим українцям обійдеться в 5100 грн.  Таке ж покарання загрожує вчителям, викладачам, працівникам транспорту і сфери обслуговування, якщо споживач попросив спілкуватися з ним українською мовою, але отримав відмову.

Публічне приниження чи зневажання української мови (в тому числі в кіно, спектаклях або на інших культурних заходах) прирівнюється до наруги над державними символами України.

За таку провину сьогодні загрожує штраф до 850 грн, арешт до півроку або ув'язнення до трьох років.  Найсуворіше покарання прописано за спробу ввести багатомовність в Україні (наприклад, законопроект про дві мови).

Такий крок прирівнюється до повалення конституційного ладу, за що загрожує до 10 років в'язниці.  Стежити за дотриманням цих правил буде уповноважений із захисту державної мови, який буде розглядати скарги про порушення.