Конституційний Суд України визнав неконституційною кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації. Таким чином судді скасували кримінальну відповідальність за недостовірне декларування майна і обмежили повноваження НАЗК.

Рішення оприлюднено на сайті КС у середу, 28 жовтня. При цьому суд залишив в силі відповідальність адміністративну та дисциплінарну.

“Конституційний Суд України вважає, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних відомостей у декларації, а також умисне неподання суб’єктом декларування декларації є надмірним покаранням за вчинення цих правопорушень”, – йдеться в мотивувальній частині рішення.

“Негативні наслідки, які відчуває людина, залучена до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених статтею 366-1 КК України, непропорційні збитку, який завдано або міг би бути заподіяний в разі вчинення відповідних дій”, – зазначає КС.

Таким чином суд частково визнав неконституційною антикорупційну реформу, “скасувавши” окремі її положення.

Після офіційного оприлюднення рішення КС, в Національному агентстві з питань запобігання корупції оголосили про закриття з 28 жовтня реєстру електронних декларацій.

Глава агентства Олександр Новіков зазначив, що реєстр не працюватиме до тих пір, поки Верховна Рада не прийме новий закон, щоб надати НАЗК можливість відкривати таку інформацію.

Він також заявив, що рішення КС повертає Україну навіть не в 2013-й, а в 1991 рік.

27 жовтня в ЗМІ з’явилася інформація, що Конституційний Суд України визнав неконституційною статтю 366-1 КК, яка передбачає покарання за недостовірне декларування.