Вищий антикорупційний суд України (ВАКС) розвантажить суди іншої юрисдикції від корупційних справ і допоможе максимально незалежно й об’єктивно ухвалювати законні рішення щодо подібних злочинів.

Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів юридичний радник громадської організації Тransparency International Україна Максим Костецький.

За словами експерта, депутати ухвалили останній документ, якого бракувало для повноцінного запуску ВАКС як судового органу. Він додав, що новостворений суд дозволить розвантажити звичайні суди від раніше порушених справ і гарантуватиме об’єктивність у винесенні відповідних рішень.

«За підрахунками Державної судової адміністрації, ще до створення Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), районні суди по всій країні були переповнені старими корупційними справами, які б могли паралізувати роботу новоствореного ВАКС. Якби усе це передали новому суду, на 38 суддів припадало б понад 3500 справ. Водночас ключовою метою запуску Антикорупційного суду, була концентрація на топ-корупції і забезпеченні незалежного правосуддя за ключовими справами. Тож ухвалений сьогодні в цілому Верховною Радою закон, у разі його підписання президентом, звузить підсудність ВАКС виключно до НАБУ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, де порушені близько 200-300 справ. Таким чином на одного суддю фактично припадатиме близько 10 справ».

Водночас експерт вважає дискусійними тему поправок, які дозволяють Антикорупційному суду розглядати вже порушені справи про злочини вищих посадовців. Хоча він переконаний, що ВАКС слід дозволити розглядати такі справи, за якими вже пройдена частина стадій судового процесу.

«Розгляд порушених раніше корупційних справ дозволить отримати реально незалежний вирок судді, до якого значно вища довіра, ніж до тих судів, у яких раніше ці справи розглядалися. Апеляції за справами, за якими вже було ухвалене судове рішення, наприклад справа Одеського міського голови Геннадія Труханова про незаконне заволодіння грошовими коштами при відчуженні заводу «Краян», будуть передані до Апеляційної палати ВАКС. Це також дозволить отримати дійсно справедливі вироки у таких категоріях справ», — Максим Костецький.