Щодо стамбульського договору «про вивезення зерна», Україна не підписує жодних документів з Росією.

За словами Радника керівника Офісу Президента України Михайла Подоляка, ми підписуємо договір із Турцією та ООН і беремо на собі зобов’язання перед ними. Росія підписує зеркальний договір з Турцією та ООН.

“Жодного супроводження транспорту російськими кораблями та присутності представників у наших портах. У разі провокацій — негайна військова відповідь”, – зазначив Подоляк у Twitter.

Усі перевірки транспортних кораблів будуть здійснюватися спільними групами у водах Туреччини у разі виникнення такої потреби. Досягнення домовленості про вивезення українського зерна не означає послаблення режиму безпеки в Чорному морі, сказав у четвер в ефірі телемарафону Подоляк.

“Гарантії, які може дати РФ, не вважаються дійсними і ми на них не звертаємо уваги. Є гаранти – Туреччина та ООН, і ми з ними працюємо. Ніхто не йтиме на послаблення режиму безпеки у Чорноморській акваторії”, – сказав він.

За словами Подоляка, “займаються переговорним процесом військові, зокрема розвідники, які чудово розуміють, що відбувається, і будь-яка спроба РФ використати можливість, щоб завдати шкоди Україні, зупинить просування за цим кейсом”. Зауважимо, сьогодні, 22 липня, в турецькому Стамбулі вже підписали про “зерновий коридор”. З російського боку документ підписав міністр оборони Сергій Шойгу.

Про це заявив прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков, повідомляє “Інтерфакс”.

“Так, ми можемо підтвердити, що міністр оборони Шойгу відправився до Туреччини, ми можемо підтвердити, що сьогодні готується підписання, але дочекаймось, не будемо поки забігати вперед”, – заявив він.

Прес-служба Міністерства інфраструктури України у Facebook повідомила, що українська делегація прибула до Стамбула на переговори щодо вирішення зернового питання. Її очолив глава відомства Олександр Кубраков. Угода забезпечить безпечне транспортування найважливіших експортних вантажів зерна з українських портів, які були заблоковані Росією у зв’язку з триваючою війною проти України.

Як повідомляється в телеграм-каналі Міністерства інфраструктури, у рамках візиту українська сторона зустрілася із Генеральним секретарем ООН Антоніу Гуттерешем. У фокусі діалогу – ініціатива ООН щодо розблокування українських морських портів для експорту продовольства та гарантії безпеки суден.

“Генеральний секретар висловив підтримку деблокаді українських портів і запевнив, що безпека є беззаперечним пріоритетом ООН. Зі свого боку, Організація зробить максимум, щоб цього принципу дотримувалися всі учасники переговорів”, – повідомили у Мінінфраструктурі.

Як повідомлялося, США виступають за підписання угоди між Росією та Україною про врегулювання зернового питання, яке, як очікується, відбудеться у п’ятницю у Стамбулі, заявив представник держдепу Нед Прайс. Обов’язковою умовою угоди по “зерновому коридору” є гарантія безпеки для південних регіонів України. Тільки в цьому випадку українська делегація завтра підтримає рішення щодо розблокування портів.

Про це заявив речник МЗС України Олег Ніколенко в коментарі РБК-Україна. За його словами, Україна, Росія, Туреччина та ООН можуть підписати документ, який включатиме зобов’язання сторін щодо безпечного функціонування експортних маршрутів у Чорному морі, але для цього є кілька умов.

“Українська делегація підтримає тільки ті рішення, які гарантують безпеку південних регіонів України, сильні позиції ЗСУ в Чорному морі і безпечний експорт української сільськогосподарської продукції на світові ринки”, – підкреслив Ніколенко.