Очільниця міністерства закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб у День української державності звернулася у листі до українського колеги Дмитра Кулеби та висловила підтримку Україні.

“Я хотіла б скористатися цією можливістю, щоб підтвердити непохитну солідарність і повну підтримку України моєю країною, а також глибоку дружбу, яка об’єднує наші дві країни” – написала Лябіб.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що влітку 2021 року бельгійська міністерка закордонних справ їздила до окупованого Криму, на фестиваль “Глобальные ценности”.Тоді вона ще була журналісткою та не обіймала посаду очільниці МЗС.

Вона не приховувала цього факту і відкрито розповідала про поїздку в соцмережах і телеефірах, але це не набуло широкого розголосу до її призначення на посаду глави МЗС.

Бельгійський політик, депутат Нового фламандського альянсу (N-VA) Петер де Роовер заявив, що сторінку у Вікіпедії про Аджу Лябіб відредагували невдовзі перед її призначенням, вказавши у тому числі на поїздку до Криму.

У своєму листі Лябіб ніяк не згадала про свою торішню поїздку, проте наголосила на тому, що Крим і Донецька область належать Україні.

За її словами, територіальна цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів повинна повністю поважатися.

“Ці кордони охоплюють усі території України, серед яких Крим і Донбас, які зараз перебувають під незаконною окупацією Російської Федерації безпосередньо або через маріонеткові режими”, – сказала Лябіб.

Також вона висловила підтримку європейської перспективи України.

“Бельгія розглядає Україну як члена європейської родини. Ми твердо підтримуємо рішучість вашої країни захищати ті самі цінності свободи та демократії, які надихають європейський проєкт”, – написала вона.

“Бельгія систематично найрішучіше засуджує агресію Росії проти України. Ми також рішуче підтримуємо боротьбу з безкарністю воєнних злочинів. Бельгія має намір продовжувати надавати політичну, економічну, військову та гуманітарну підтримку вашій країні. І ми будемо поруч, коли справа дійде до відновлення вашої країни після війни та підтримки України у здійсненні необхідних реформ на шляху до її європейської долі”, – пише Лябіб далі у листі.

Міністерка також висловила сподівання, що найближчим часом матиме змогу відвідати Київ.

Зауважимо, зараз у Міністерстві закордонних справ України перебувають на контакті з МЗС Бельгії та зʼясовують усі обставини поїздки нової глави бельгійського Міністерства закордонних справ Аджі Лябіб.

Про це повідомив речник МЗС Олег Ніколенко у своєму Facebook.

Речник нагадав, що законні поїздки до окупованого Криму можливі лише через материкову територію України, і від іноземних громадян очікують дотримання українського законодавства та офіційної позиції щодо Криму їхніх держав.

«Іноземні громадяни мають дотримуватися законодавства України та офіційної позиції своєї держави. Бельгія не визнає анексію Криму з боку росії, підтримує суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах. МЗС України веде діалог з бельгійською стороною з цього питання дипломатичними каналами, щоб встановити всі обставини поїздки та ухвалити рішення щодо подальших двосторонніх контактів», — йдеться в повідомленні.

Втім, запевнення Лябіб щодо подальшої підтримки України у війні проти росії привітали.

“Позитивно відзначаємо запевнення міністерки Лябіб щодо подальшої підтримки України в її боротьбі проти збройної агресії Росії. Ми продовжимо координацію позицій України та Бельгії в контексті запровадження нових санкцій ЄС проти Росії, а також надання Україні військової та фінансової допомоги”, – зазначив Олег Ніколенко.