Рада суддів України надсилає депутатам листи з вимогою змін до закону щодо судової реформи, аби послабити роль міжнародних експертів та зберегти на посадах членів Вищої ради правосуддя, а чинний закон Рада суддів порушує.

Про це повідомляє «Українська правда».

Лист Ради суддів передали ЦПК кілька депутатів Верховної Ради. На думку антикорупціонерів, зміни, яких домагається Рада суддів, знівелюють інструменти очищення Вищої ради правосуддя (ВРП).

Судова реформа передбачає створення Етичної ради – незалежного органу, який оцінюватиме на доброчесність членів та кандидатів до ВРП. До складу Етичної ради за законом повинно увійти 3 представників від Ради суддів України.

13 вересня Рада суддів провалила голосування, не делегувавши кандидатів до Етичної ради.

21 вересня члени Ради суддів затвердили положення про порядок номінування членів Етичної ради. За цим положенням, Рада суддів прийматиме документи від кандидатів до складу Етичної ради до 21 жовтня, хоча за законом була зобов’язана номінувати своїх представників ще 13 вересня.

На думку ЦПК, “це означає, що Рада суддів не збирається виконувати прийнятий депутатами закон і продовжує блокувати судову реформу”.

У листі до депутатів йдеться про те, що Рада суддів підтримала пропозицію подання до Конституційного суду України щодо визнання реформи неконституційною.

“Однак для цього їм потрібно не допустити формування Етичної ради, робота якої одразу розпочне очищення ВРП. Саме тому Рада суддів блокує подання осіб в Етичну раду”, – вважає ЦПК.

Експертка ЦПК Галина Чижик заявляє, що “зараз Рада суддів виконує вказівки судових кланів з метою блокування судової реформи”.

“Перш за все, вони тягнуть час до того, як КСУ знесе реформу. Також вони допомагають зашквареним членам ВРП зберегти посади через блокування запуску роботи Етичної ради. Більше того, зверненнями до депутатів із пропозиціями змін до закону члени Ради суддів намагаються послабити роль незалежних міжнародних експертів, що дозволить судовій мафії нівелювати реформу”, – стверджує вона.

У липні 2021 року Верховна Рада проголосувала за проведення судової реформи, де передбачила вирішальну роль міжнародних експертів.

Міжнародні організації, які надають Україні допомогу у сфері судової реформи та протидії корупції, уже делегували експертів до конкурсної комісії, що обиратиме членів Вищої кваліфкомісії суддів, та Етичної ради, яка очищуватиме Вищу раду правосуддя.

Подані експерти – еліта судової та юридичної систем США і ЄС, наприклад: судді Верховних судів найбільших штатів США, генпрокур Естонії та найбільшої федеральної землі Німеччини, міністр юстиції та МВС Словенії.

Нагадаємо, що однозначно підтримали реформу і наші міжнародні партнери – США, ЄС, посли “Великої сімки”. Тож Рада суддів почала давати задню і пообіцяла виконати закон.

Про це розповіли в ефірі програми “Правосуддя по-новому” на 24 каналі.

Уся суть судової реформи у тому, щоб нарешті побороти суддівські клани, які не дають очистити судову систему від недоброчесних та непрофесійних суддів. Для цього потрібно перезавантажити ключові органи суддівського врядування – Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію.

Саме Етична рада і повинна зайнятись перевіркою чинних членів та кандидатів на вакантні посади у ВРП.

Для того, щоб розірвати кругову поруку 3 з 6 її членів будуть представниками міжнародних організацій і саме їх голос має вирішальний вплив при прийнятті рішень.

10 вересня наші міжнародні партнери виконали закон та подали список осіб, яких вони номінують до Етичної ради. Це справді потужні та авторитетні професіонали, які мають міжнародне визнання. Серед них колишні судді з Великобританії та США, генпрокурори з Естонії та Німеччини.

Для прикладу, суддя Верховного Суду штату США у відставці Роберт Корді. Він також був керівником відділу розслідування корупції в окружній прокуратурі та викладав у Гарварді. Консультує Світовий банк та організації з багатьох країн з питань боротьби з корупцією.

Добре побачити серед номінантів екссуддю з Великобританії, блискучого сера Ентоні Хупера. Окрім значних заслуг та величезного досвіду він відомий тим, що очолював Громадську раду міжнародних експертів, яка допомагала обирати суддів Вищого антикорсуду.

Саме сер Ентоні продемонстрував, що таке справжня перевірка на доброчесність, а не її імітація у виконанні тодішньої ВККС.

Тож, коли противники судової реформи побачили таких номінантів, вони зрозуміли, що все буде серйозно і недоброчесні точно втратять свої посади у ВРП та вже не потраплять туди. Тому одразу ж почали використовувати єдину можливість заблокувати реформу – саботаж і пряме невиконання закону.