Європейська рада повністю підтримує роботу Міжнародного агентства з атомної енергії, яке днями здійснило ревізію на Запорізькій АЕС. У ЄС вважають, що присутність МАГАТЕ на захопленій станції є необхідною.

На цьому наголосив голова Європейської ради Шарль Мішель після розмови із гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі. Відповідні висновки він опублікував у твітері.

Шарль Мішель висловив підтримку МАГАТЕ, яке здійснило ревізію ЗАЕС.

“Їх мужність і професіоналізм у виконанні першої місії на Запорізьку атомну електростанцію вражають”, – підкреслив голова Європейської ради.

За його словами, Рафаель Гроссі розповів про поточну ситуацію на території об’єкта. Очільники обидвох організацій дійшли до висновку, що сьогодні присутність росії на захопленій станції становить небезпеку для всього світу.

Росія поставила світ під загрозу. Забезпечення ядерної безпеки є ключовим: необхідна постійна присутність МАГАТЕ на станції, – написав Шарль Мішель у твітері.

Нагадаємо, що у березні 2022 року російські війська окупували Запорізьку АЕС, яка піддавалася постійним обстрілам. Під час одного із таких сталося знеструмлення – всі 6 енергоблоків відключили від мережі. На щастя, наступного дня український персонал відновив роботу ЗАЕС. Через провокації з боку росії українська влада вимагала реакції міжнародної спільноти.

На заклики української влади відреагувало МАГАТЕ. Місія на чолі з Рафаелем Гроссі вирушила до України 1 вересня.

Сам Гроссі та більшість представників МАГАТЕ покинули атомну станцію ще ввечері 1 вересня. Натомість на ЗАЕС залишились 5 представників місії.

Після огляду Гроссі зробив неоднозначну заяву, що цілісність окупованої Запорізької АЕС була порушена декілька разів. Проте не назвав російських окупантів винуватцями. Більше того він заявив буцімто побачив професійну співпрацю між окупантами та українцями.

Додамо, що Рафаель Гроссі на пресконференції заявив, що важливо, аби представники МАГАТЕ залишались на Запорізькій АЕС. Мовиться про перебування двох фахівців на постійній основі.

Ми віримо, що було дуже важливо, щоб представники МАГАТЕ залишались там (мовиться про Запорізьку АЕС – 24 канал) на постійній основі, – заявив Рафаель Гроссі.

Він також додав, що до візиту МАГАТЕ багато чого знали про ситуацію на станції, проте їхня справа – це інспекція, дослідження та огляд. Також гендиректор МАГАТЕ пояснив: “Різниця між перебуванням та станції та не перебуванням, це як день та ніч”.

Ба більше, глава місії розповів, що: звіт буде на початку наступного тижня; Запорізька АЕС функціонує, адже там є професійні стосунки між експертами. Щодо українських експертів додав, що те, як вони працюють та в яких умовах, гідне захоплення; на Запорізьку АЕС 1 вересня прибуло 14 експертів включно з ним; кілька з них на брифінгу з ним, а шість осіб залишилися на самій АЕС.

Гроссі уточнив, що візит на ЗАЕС тривав лише декілька годин, однак ті учасники місії, які залишилися на станції, продовжать розпочату вчора роботу.

Ми вирішили організувати постійну присутність на ЗАЕС. Цього разу там залишатимуться два представники нашої місії, – заявив Гроссі.

Гендиректор МАГАТЕ пригадав, що обстріли у регіоні збільшуються й це його турбує. Зокрема, його хвилює фізична цілісність станції. Він додав, що наразі фізична цілісність АЕС найбільш скомпрометована.

“Ті, у кого певні військові цілі, добре знають, як можна нашкодити. Це не дбати про реактори, які звичайно дуже витривалі, а бити по тих місцях, де можна зашкодити”, – заявив Гроссі.

Тому Рафаель Гроссі заявив, що також переживає також за забезпечення електроенергією та колектив.