Західні країни розходяться оцінки можливості російського вторгнення. Співробітники, як і раніше, не можуть дійти єдиної думки, а на Донбасі дали свою оцінку.
США та Великобританія вважають, що російські сили готові перейти у наступ, але Німеччина та Франція припускають, що найближчими днями ескалації не буде, пише «Голос Америки».
Гра в розгадування намірів президента Росії Володимира Путіна продовжилася у неділю на тлі висновків західних військових чиновників та незалежних експертів, що Кремль сконцентрував біля кордонів України достатньо сил, щоб вторгнутися до сусідньої країни.
Однак союзники, як і раніше, не можуть дійти єдиної думки про те, чи є нарощування військової могутності хитрощами з метою домогтися поступок від Заходу, чи все-таки йдеться про сили, готові до нападу.
Вашингтон і Лондон вважають, що Росія не вдає, і сили, які оточили Україну з трьох сторін, справді готові перейти в наступ.
«Турбує те, що, незважаючи на масштабну активізацію дипломатичної роботи, нарощування військової могутності продовжується. Воно не було припинено, але продовжується», – заявив у суботу міністр оборони Великобританії Бен Уоллес.
Він уподібнив західну дипломатію, спрямовану на запобігання російському вторгненню в Україну з політикою умиротворення, заявивши лондонським газетам, що «від деяких на Заході запахло Мюнхеном», що є відсиланням до Мюнхенської угоди 1938 року, яка дозволила нацистській Німеччині аннексувати.
Тим часом, у неділю в британському посольстві в Києві було приспущено прапор. Місцеві співробітники заявили, що їм було сказано, що з понеділка дипмісія буде фактично закрита, і там залишаться тільки посол і військові аташе.
Хоча британські офіційні особи побоюються, що Путін готовий відмахнутися від загрози західних санкцій і вже включив витрати від них у військові розрахунки, їхні колеги в Парижі та Берліні вважають, що ескалація цього тижня не відбудеться.
При цьому експерти зазначають, що на Донбасі спокійніше, ніж у Києві. Вони розповіли, чому панічні заяви Заходу не відповідають реальній обстановці на українсько-російському кордоні.
Наразі немає приводу говорити, що є якісь передумови для ескалації конфлікту саме на східному напрямку. Політолог, експерт Аналітичної групи “Левіафан” Микола Мельник розмірковує так:
“Чи збирається Путін перетворити весь світ “на радіаційний попіл”? Звісно, не збирається. Йому подобається бути президентом найбільшої країни світу. Його влаштовує рівень доходу, який має. Він не самогубець, а досить продуманий політичний гравець. І він розуміє, що постійно підвищуючи ставки, може вимагати від Заходу все більших поступок. У тому числі щодо контролю над Україною”.
Коментуючи ситуацію на сході, експерт нагадує, що там із 2014 року триває російсько-українська війна. І інтенсивність бойових дій залишається приблизно на одному рівні понад рік.
Тож зараз, впевнений Микола Мельник, немає приводу казати, що є якісь передумови для ескалації конфлікту саме на східному напрямку. Принаймні такі дані наводить наша розвідка.
“Водночас, – продовжує експерт, – нам слід розуміти, що вторгнення РФ вже відбулося у 2014 році, що війна триває, що російські танки перебувають на території України – і у Криму, і в ОРДЛО. Тож ми можемо говорити не про вторгнення (що триває вже 8 років), а про ескалацію конфлікту. Що можливо. Але навряд чи раніше, ніж буде запущено “Північний потік-2″. Поки Росія не посадить Європу на газову голку, доки та не почне звикати до зменшення цін на енергоносії, Путін не піде на ескалацію конфлікту. А ось одразу після запуску ПП-2 такі ризики різко зростуть”.
Ветеран АТО, військовий і політичний експерт директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді Юрій Кочевенко, який у складі Збройних Сил України зараз у зоні ООС, запевняє, що жодної паранормальної активності противника не спостерігається.
“Все у штатному режимі – вони проводять планові заходи щодо перевірки боєготовності своїх частин. Іноді здійснюють провокації у вигляді обстрілів, але найчастіше це – імітації, демонстраційні дії. Також окупантами проводиться показове переміщення техніки. Періодично вони влаштовують радіогру: на відкритих частотах кажуть, що планують якісь дії, артобстріли тощо. Частіше цього немає, ніж відбувається. Загалом противник намагається тримати нас у напрузі, але ніякої підготовки до наступальних дій не веде”.