Президент США Джо Байден у своєму виступі в ООН має намір заявити, що повномасштабна війна Росії проти України є грубим порушенням принципів статуту організації.
Про це повідомляє Reuters.
Завданням Байдена є “згуртувати світ проти вторгнення Росії в Україну”. Для цього в наміченому виступі на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, що відбудеться сьогодні, 21 вересня, він має намір заявити, що Росія порушила статут ООН, підписаний у 1945 році і в наступні десятиліття, що служив основою міжнародних відносин.
У Статуті сказано, що члени ООН, які прагнуть «позбавити майбутні покоління від лих війни» та створити умови для націй «жити разом у світі», зобов’язуються «утримуватися у своїх міжнародних відносинах від загрози чи застосування сили проти територіальної цілісності чи політичної незалежності» будь-якої держави. або діяти іншим чином, несумісним з цілями Організації Об’єднаних Націй».
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван сказав, що попри цю заяву Байден не планує виносити на розгляд Генасамблеї ООН питання про виключення Росії з Ради безпеки ООН.
Водночас Росія не припиняє грати у цинізм, бо міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров має намір відвідає Генеральну Асамблею ООН в Нью-Йорку.
Водночас, представник Держдепартаменту США Андреа Калан заявила, що російській делегації буде “холодно”.
При цьому вона вказала, що Росію зараз підтримує Іран, Північна Корея і подібні країни.
“Африканські країни і країни півдня розуміють, що продовольча криза виникла через те, що Росія напала на Україну. Вони розуміють, що такі глобальні проблеми виникли саме через це. Всі бачать, що відбувається. Це дуже великий “човен” і в ньому всі друзі України”, – зазначила представниця Держдепу.
Також ймовірно на засіданні ООН буде підніматися питання реформи Радбезу ООН та обмеження права вето, яким маніпулює РФ. Ініціативу може проявити президент Франції Емануель Макрон. З таким закликом французький президент виступив на загальних дебатах 77 сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Він наголосив, що потрібно діяти, аби росія відмовилася від ведення війни в Україні.
“Мені хотілося б, щоб ми нарешті зайнялися реформою Ради безпеки, аби вона була більш представницькою, аби працювали нові постійні члени. І щоб вона справді могла грати свою роль, обмежуючи використання права вето у разі масових злочинів”, – підкреслив політик.
Він зазначив, що мовиться не про вибір між Сходом і Заходом. Усі, хто з повагою ставиться до статусу ООН та спільних цінностей, мають бути відповідальними. Країни, які обрали нейтральну позицію щодо війни в Україні роблять “історичну помилку”. Макрон наголосив, що ці держави “стають спільниками сучасного імперіалізму та цинізму”. Адже боротьба українців – це боротьба в ім’я миру та захисту територіальної цілісності кожної держави.
Росія намагається утвердити подвійні стандарти, але війна в Україні не має бути конфліктом, до якого хтось залишиться байдужим. Кожна країна повинна зіграти свою роль, аби зупинити російську агресію.
Макрон наголосив, що не може бути світового порядку та сталого миру, якщо в основу не покладено принципи поваги до суверенітету і народів.
“Наші цінності універсальні, саме тому вони ніколи не повинні стояти на службі сили, яка порушує ці принципи. Останніми роками ми дуже ліберально чинимо з цими цінностями, і це помилка” ,– зазначив президент.
Він додав, що росія не може працювати над новими форматами співробітництва і паралельно захоплювати сусідню державу. Макрон також назвав росію гегемоном.