Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба не бачить зараз передумов для зміни НАТО своєї практичної політики щодо набуття членства України.
Про це він сказав в інтерв’ю LB.ua.
“Тобто я очікую, що найближчим часом з боку НАТО продовжаться підтвердження, що двері відкриті, і рішення Бухарестського саміту залишається в силі. Україна так само залишається на треку євроатлантичної інтеграції, але я не бачу потенціалу в найближчій перспективі, щоб НАТО змінило свою позицію подібно до Європейського Союзу і почало робити конкретні речі із забезпечення вступу України в Альянс”, – сказав Кулеба.
Міністр додав, що за останні чотири місяці Євросоюз значно вирвався вперед у відносинах з Україною, а НАТО залишилося на місці.
“Є НАТО, як об’єднання країн, які ухвалюють рішення консенсусом. Так от, в цьому єдиному колі було, на мою думку, ухвалене неформальне рішення: для того, щоб Росія не використовувала аргумент про те, що вона воює з НАТО, Альянс як єдність буде на другорядних ролях. Вони зараз переформатували свій пакет допомоги, там щось відбуватиметься, але стратегічно було ухвалене рішення, що НАТО не буде на передових ролях в підтримці України”, – пояснив Кулеба.
Водночас у НАТО була створена так звана coalition of the willing – коаліція тих, хто бажає брати участь в коаліції – і багато з членів цієї коаліції є членами НАТО.
“І от вони надають конкретну допомогу. Тому треба дуже сильно розрізняти допомогу від Сполучених Штатів як члена НАТО, і допомогу від НАТО, де все це координується Секретаріатом і надається нам. Я вважаю, що було ухвалене таке рішення: не пускати НАТО на провідні ролі. Ухвалене воно було окремою групою впливових держав-членів Альянсу, і наразі воно імплементується”, – сказав міністр.
Зауважимо, у НАТО відкрито визнали, що путінська Росія сьогодні становить загрозу не лише Україні, а й Європі.
– Знакові заяви пролунали на саміті НАТО. Міністр оборони Британії Уоллес заявив, що Росія може напасти на Європу. Глава США Байден пообіцяв збільшити військову присутність у Європі. Генсек НАТО Столтенберг заявив, що Росія – пряма загроза світу. Чи справді Путін може піти війною на Європу?
“Потенційно є загроза не лише Україні, бо йде війна. Звичайно, під загрозою і країни Балтії, і Фінляндія, можливо, Польща, яку в Росії сприймають як один із об’єктів удару. Ця позиція зберігатиметься у стратегії Росії”, – заявив в ексклюзивному інтерв’ю OBOZREVATEL керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 роках генерал армії Микола Маломуж.
Зрозуміло, що НАТО стурбовані цим і чітко визначили, що основна загроза – це Росія.
– Чи можемо ми розраховувати на те, що в НАТО усвідомили реальну загрозу, що походить від путінської Росії, і відтепер ще більше підтримуватимуть Україну – хоча б для того, щоб Путін не пішов далі?
– Виступ президента Зеленського на саміті НАТО, його позицію було підтримано. З одного боку, це є політична підтримка. Але з іншого боку, це конкретні озброєння та техніка.
Так, сьогодні є колективне занепокоєння та вироблення колективних моделей захисту, підготовка ядерного потенціалу, сил швидкого реагування, зокрема, збільшення їх чисельності в Європі від 10 тисяч до 300 тисяч. Все це на далеку перспективу.
НАТО має не просто змінити риторику та висловити стурбованість, а ухвалити рішення про посилення військової могутності України. Це має бути рішення про тотальне постачання озброєння, яке реально захистить Україну та дасть змогу проводити контрнаступальні операції тактичного та особливо стратегічного характеру.
“Думаю, НАТО це розуміє, але до практичних кроків дистанція поки що велика. Це можуть бути місяці. Так, впевнений, що активізація буде, але всі країни НАТО підуть на те, щоб зняти частину свого новітнього озброєння та передати його Україні. До глобального рішення щодо постачання озброєнь Україні як форпосту Європи ще далеко”, – зазначив Маломуж.