Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак переконаний у тому, що героїзм українців має змінити ставлення НАТО до перспективи членства України, яка лише зміцнить Альянс.
Про це Єрмак сказав на щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES) у Києві.
«Наша держава ніколи не відмовлялася від бажання стати членом НАТО. Сьогодні важко знайти надійніші гарантії, ніж ті, що дає стаття 5 Північноатлантичного договору. І мені здається, що ця війна, мужність нашої нації, героїзм наших воїнів мають змінити і ставлення членів НАТО до перспективи членства України. Я думаю, що сильні гравці та партнери завжди зміцнюють міжнародні організації», – сказав Єрмак.
За його словами, Україна потребує надійних і юридично обґрунтованих гарантій безпеки, які працювали б і убезпечили нашу державу від повторення такої повномасштабної агресії, яку здійснила рф.
«Українці дуже добре пам’ятають Будапештський меморандум та інші документи, які не захистили нашу державу від повномасштабної агресії рф, що триває вже понад шість місяців, та війни, у якій Україна перебуває загалом уже більш як вісім років», – підкреслив керівник ОП.
Тому, додав Єрмак, насамперед це мають бути дуже чіткі, дуже ефективні й надійні юридичні гарантії.
Зазначимо, що напередодні відбулася п’ята зустріч Контактної групи з оборони України, проведена у форматі “Рамштайн”.
На думку директора Українського інституту політики (УІП) Руслана Бортника, НАТО має намір організувати навчання українського агентства оборонних закупівель – за стандартами Альянсу.
“Традиційно партнери України підтвердили свої зобов’язання щодо збереження підтримки нашої країни стільки часу, скільки це буде потрібно. Крім того, США, Норвегія, деякі інші країни заявили про надання нових пакетів значної військової допомоги Україні. Це і боєприпаси, і різні види ракет, і бронетехніка, – каже експерт. – Але найцікавіше, наголошую, що під час цієї зустрічі ухвалили низку важливих політичних рішень”,-зазначив він виданню Коментарі.
Як розповів Руслан Бортник, було заявлено про те, що НАТО має намір організувати навчання українського агентства оборонних закупівель за стандартами Альянсу. Тобто оборонні закупівлі України будуть під контролем НАТО і проводиться за стандартами цього блоку. Це, наголосив експерт, дозволить зняти критику, що Україна, можливо, не досить ефективно контролює використання та закупівлю озброєнь.
“Окрім того, озвучено плани щодо навчання українських військовослужбовців роботі на нових системах ППО та берегової оборони. Це говорить про те, що протягом осені-зими ми отримаємо відповідні системи – нові, потужні”, – наголошує директор УІП.
Також заявлено, що “Рамштайн-6” відбудеться вже за кілька тижнів. І, швидше за все, прогнозує Руслан Бортник, він буде присвячений оснащенню українських збройних сил можливостями воювати у зимовий період (починаючи від одягу до техніки).
“Ще там мають намір обговорити питання координації функціонування військово-промислового комплексу (ВПК) США та партнерів – для більш ефективного задоволення потреб оборони України. А ми бачили, що багато країн НАТО виснажили резерви, ВПК фактично не функціонував, виявившись не готовим до цієї війни. Тепер Штати займуться координацією цієї роботи, щоб відновити необхідні обсяги виробництва озброєнь у рамках українсько-російського конфлікту, – пояснює експерт. – Зрозуміло, що війна затягується. Нам потрібні величезні обсяги тих же боєприпасів. І тут замало навіть постійної підтримки з боку партнерів, навіть запуску з жовтня американського ленд-лізу. Тому порушується питання про підтримку, відновлення роботи українського ВПК. Можливо, у спеціальних кластерах за кордоном”.