Ризик вторгнення: Блінкен розповів, що має зробити Росія саме зараз.
Держсекретар США Ентоні Блінкен вчергове наголосив, що ризик вторгнення РФ на територію Україні залишається досить високим, водночас все ще можливе дипломатичне рішення конфлікту – для цього Москва повинна піти на деескалацію.
Про це повідомило видання Reuters.
Останніми днями все частіше лунають попередження США про те, що стягування Росією понад 100 тисяч військових на кордони з Україною може означати підготовку до вторгнення. Москва ж продовжує заперечувати, що має плани напасти на Україну, а заяви західних спецслужб називає не інакше як “істерією”, водночас продовжує нарощування військ.
З огляду на ситуацію, що склалася, Блінкен наголосив, що завершення кризи все ще можливе, і для цього президент РФ Володимир Путін має піти на деескалацію.
“Дипломатичний шлях залишається відкритим. Шлях для Москви, щоб показати, що вона хоче йти цим шляхом, простий. Вона повинна піти на деескалацію, а не загостювати ситуацію далі.
Ми наказали виїхати більшості американців, які все ще знаходяться в посольстві США у Києві. Ризик російських військових дій досить високий”, – повідомив Блінкен.
Попри це, і без того напружене інформаційне поле в п’ятницю заповнилося повідомленнями американських посадовців про ймовірний широкомасштабний наступ росіян найближчими днями.
Називається навіть дата можливого наступу – 16 лютого. Посольство США та низка інших країн наполегливо рекомендують своїм громадянам залишити Україну.
Тож чи означає це неминучість наступу? І які реальні ризики? Що робити і як інтерпретувати інформаційний потік, що оточує громадян України?
Станом на 12 лютого загальна кількість військ Російської Федерації вздовж кордонів, у Білорусі та на окупованих територіях Сходу України і Криму складає 87 батальйонно-тактичних груп – це близько 147,8 тисяч військовослужбовців з урахуванням авіаційних та морських складових.
Війська забезпечені відповідним озброєнням, військовою та спеціальною технікою, а також штатними логістичними та медичними підрозділами, але поки що без ознак додаткового посилення необхідного для масштабних наступальних дій. Встановлена та функціонує об’єднана система управління військами як на території Білорусі, так і РФ.
Війська та сили РФ активно здійснюють заходи оперативної та бойової підготовки. Триває проведення спільних навчань збройних сил Росії та Білорусі “Союзна рішучість – 2022”, які мають завершитися 20 лютого.
Від РФ на території Білорусі залучено близько 15 батальйонно-тактичних груп та інші підрозділи. Додатково розгорнуто підрозділи 103-ї ракетної бригади, які мають на озброєнні ОТРК “Іскандер” та інші війська Східного військового округу (ВО) Росії.
За останні тижні боєготовність розташованих на кордоні з Україною російських підрозділів значно посилилась. Це можна пояснити як проведенням навчань, інформаційно-психологічних операцій, так і готовністю до проведення потенційної військової операції.
Кількість сил та засобів РФ, включно з розміщеними на території Білорусі, не перевищила очікуваних. Ми говорили про можливість посилення ЗС РФ поблизу кордонів України до 160 тисяч, але наразі кількість не перевищує 150-ти.
Наразі накопичених сил та засобів для широкомасштабної операції із ціллю захоплення всієї чи значної частини України – недостатньо. Тому в найближчій перспективі прогнози щодо ймовірності таких сценаріїв не підтверджуються.
Разом із тим залишається ймовірною спроба організації Кремлем події-тригера – спланованої провокації, наприклад, на сході України. Мета цих дій – легітимізувати введення російських військ на територію України або збройної ескалації на лінії зіткнення. Взагалі загострення на сході України є високоймовірним.
Залишаються високоймовірними і сценарії різноманітних варіантів гібридної навали без військової складової за багатьма напрямками через дезінформацію, розхитування політичної ситуації, підрив довіри та фізичні дії – теракти, диверсійні операції, кібератаки на критичну інфраструктуру.