На тлі розмов про нову хвилю мобілізації в РФ, у російській армії значно збільшилася кількість випадків дезертирства. Про це сьогодні, 5 квітня, розповів координатор відділу допомоги та евакуації російського проєкту “Идите лесом” Антон Горбацевич.

За його словами, кількість випадків дезертирства значно зросла протягом останніх кількох місяців. Це відображається у зростанні звернень до організації «Идите лесом» від осіб, які бажають покинути окупаційну армію.

“Наприклад, на період січня 2023 року в нас було близько 83 звернень на місяць. У січні 2024 року кількість звернень за місяць була близько 900 випадків. Тобто кількість випадків дезертирства збільшилася більш ніж у 10 разів”, — уточнив експерт.

Горбацевич додав, що існують різні джерела, які дозволяють зафіксувати зростання випадків дезертирства.

“Наприклад, дані судів у цих справах. Їхня кількість теж підтверджує те, що дезертирів у російській армії стає дедалі більше”, — сказав він.

Експерт пояснює це тим, що пропаганда розбивається об сувору реальність, як тільки військові потрапляють на фронт.

“Люди стикаються з реальністю, потрапляючи на фронт. Вони говорять про те, що їм дають у руки автомат із двома обоймами і кажуть: ідіть на штурм. Ніякої реальної підготовки немає. І в цьому плані, я думаю, у людей дуже розходиться картинка. Навіть у тих, хто вірив роспропаганді. Коли людина стикається з реальністю на фронті, пропаганда перестає працювати. Вона просто хоче жити, не хоче вбивати. Ми в цьому плані допомагаємо людям. Допомагаємо тікати з Росії, ховатися в РФ”, — сказав Горбацевич.

За словами експерта, настрої в російському суспільстві також зазнають змін. До дезертирства ставляться значно спокійніше.

“Ми можемо судити з думки аудиторії, яка підписана на наші канали. Настрої, звичайно, сильно змінилися. Якщо на початку діяльності нашої організації доводилося переконувати людей у тому, що дезертирство — це щось хороше в нинішніх російських реаліях, то зараз уже люди самі захищають дезертирів. І видно з цих настроїв, що люди змінюють поступово своє ставлення і до війни, і до тих, хто відмовляється брати участь у ній. Раніше їх називали боягузами, а сьогодні їх радше називають героями. Але водночас про загальні настрої в Росії судити складно”, — резюмував спікер.

На думку спікера, така ситуація в російській армії свідчить про те, що у РФ змушені оголосити чергову хвилю мобілізації.

Нагадаємо, російський керівник Володимир Путін підписав указ про весняний призов, згідно з яким на військову службу мають бути залучені 150 тисяч осіб віком від 18 до 30 років. Ця інформація міститься в указі Путіна.

Згідно з підписаним документом, з 1 квітня до 15 липня на військову службу у РФ призвуть 150 тисяч осіб віком від 18 до 30 років. Це проводиться у рамках весняної хвилі мобілізації, що є стандартною практикою у Російській Федерації, де призови в армію відбуваються двічі на рік — навесні та восени.

Також було повідомлено, що російські війська розпочали весняну мобілізацію на території тимчасово окупованої Луганської області.

«Тих, кому у минулому або поточному році виповнилося 18 років, знайдуть швидко, бо особисті дані молоді окупанти збирали упродовж цих двох років, зокрема, через навчальні заклади. Їхнє місцеперебування відомо», – йдеться у дописі  голови Луганської обласної військової адміністрації Артема Лисогора.

До слова, Росії уже розпочалася нова хвиля мобілізації вихідців з Середньої Азії для участі у війні проти України. Про це заявляє Центр національного спротиву. У повідомленні вказується, що російська влада використала терористичний акт у «Крокус Сіті Холі» для мобілізації національних меншин на службу в армії.

«Використовуючи масову страту людей у Москві, росіяни з одного боку звинувачують Україну, а з іншого – почали облави на вихідців з Центральної Азії. Заробітчанам пропонують укласти контракт зі ЗС РФ або погрожують депортацією», – йдеться у повідомленні.