Виплата субсидій «живими грошима» вже встигла попсувати українцям нерви, оскільки механізм ще не відпрацьований і у людей виникає багато питань щодо нарахувань і платежів. До того ж, як і раніше над субсидіантами нависає ризик відмови в допомозі або припиненні виплат.
У Київській області протягом опалювального сезону 2018-2019 років у субсидії відмовили 19 тисячам домогосподарств. Причинами стали борги з комунальних платежів, надання недостовірних даних до органів соціального захисту, а також зміна місця проживання. При цьому безперешкодно одержувачами субсидій за той же період стали понад 216 домогосподарств. Експерти говорять, що кількість відмов не критична, і того, чого всі боялися – «тотальних чисток серед претендентів на допомогу» – за фактом не відбулося. У той же час, ці цифри показують, що відсів існує, і до нарахування субсидій територіальні органи соціального захисту населення ставляться серйозно.
Повідомлень про те, що комусь у субсидії відмовили незаконно, також було чимало. Однак багато українців помилилися в тому, що прийняли від працівників соцзахисту усну відмову і ніяк не відстоювали своє законне право на отримання допомоги.
Нагадаємо, що відмова в усному вигляді (під час особистого або телефонного спілкування) є НЕЗАКОННОЮ. Орган соцзахисту повинен надати письмову відповідь з викладенням причини, з якої заявнику відмовлено у призначенні субсидії. Саме такий документ надалі допоможе оскаржити рішення на свою користь.
Адвокат Олег Якименко говорить, що письмову відмову в призначенні субсидії можна оскаржити як у комісії з розгляду проблемних питань з надання населенню житлових субсидій, так і в суді. За словами юриста, українські суди винесли вже чимало позитивних рішень у таких справах. Це збільшує шанси для українців отримати допомогу від держави.
Олег Якименко, адвокат:
Тепер претендувати на допомогу від держави можуть і такі категорії: особи, які здають приміщення, що належать їм, в оренду; власники двох і більше авто; власники двох і більше житлових приміщень; працездатні громадяни, які не мали офіційного підтвердження про те, що в даний момент працювати не можуть (наприклад, декретна відпустка, навчання у вузі), і не перебували на обліку в центрі зайнятості.
Як уже повідомлялося, раніше призначену субсидію, монетизовану з березня 2019 року, також можна втратити. Заберуть допомогу, якщо людина накопичила борг за користування комунальними послугами в розмірі, що перевищують 340 гривень. Однак міністр соцполітики Олександр Рева вже пообіцяв, що законодавство в цьому питанні переглянуть і, в разі виникнення заборгованості, субсидію переведуть знову в безготівковий вигляд.